Rehber

WordPresste Yorumlar Nasıl Kapatılır (Temel Kılavuz)

0

WordPress yorumlarının nasıl kapatılacağını merak ediyor musunuz? WordPresste Yorumlar Nasıl Kapatılır? Yorumlar, site ziyaretçilerinizle etkileşime geçmek için harika bir yol olsa da, bazı web sitesi sahipleri kendi sitelerinde yorumlara izin vermek istemez.

WordPress sayesinde, belirli yazılar, sayfalar, özel yazı türleri hakkındaki yorumları devre dışı bırakma ve hatta tüm web sitenizdeki yorumları tamamen kaldırma yeteneğiniz vardır.

WordPresste Yorumlar Nasıl Kapatılır

Bu makalede, size WordPresste yorumlar nasıl kapatılır adım adım göstereceğiz.

wordpresste yorumlar nasıl kapatılır

WordPresste Yorumlar Neden Devre Dışı Bırakılsın?

Birçok küçük işletme sahibi, web sitelerini oluşturmak için WordPress’i kullanır. Bu işletme web siteleri genellikle bir blog bölümüne sahip değildir ve çoğunlukla hizmetler, bizim hakkımızda, iletişim, vb. Gibi statik sayfalara sahiptir. Bu gibi durumlarda, yorumlara izin vermenin bir anlamı yoktur.

Diğer durumlarda, blogcular, yorumların trollere izin vermesini istemedikleri duyurular gibi belirli yayınlar yayınlayabilir. Bu durumlarda, bu belirli yazılar veya sayfalarla ilgili yorumları kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Diğer senaryo, bazı işletme bloglarının spam’i önlemek için yorumları tamamen devre dışı bırakmayı seçmesidir. Her zaman spam koruma tekniklerini kullanabilseniz de (bu makalenin ilerleyen bölümlerinde paylaşacağız), yorum bölümünü devre dışı bırakmak sorunu kesinlikle çözecektir.

Sebepiniz ne olursa olsun, yorumları kesinlikle devre dışı bırakabilir ve hatta yorum bölümünü WordPress sitenizden kaldırabilirsiniz.

İşte bu makalede öğrendiklerinize hızlı bir bakış:

İlk birkaç yöntem, eklentiler kullanmadan sayfalar, yazılar veya medya hakkındaki yorumları nasıl devre dışı bırakabileceğinizi açıklar. Daha sonra, bir eklenti yardımıyla yorum bölümünün WordPress sitenizden nasıl kaldırılacağını açıklayacağız.

Bununla birlikte, WordPresste yorumlar nasıl kapatılır çeşitli yöntemlere göz atalım.

Gelecek Yazılarda Yorum Yapmayı Kapat

WordPress sitenizi yeni başlattıysanız gelecekteki yayınlarınızla ilgili yorumları kolayca durdurabilirsiniz.

Bunu yapmak için, WordPress yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan Ayarlar » Tartışma bölümüne gidin.

Bu sayfada, “İnsanların yeni makaleler hakkında yorum yapmalarına izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırmanız ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Bu, gelecekteki tüm yayınlarınız hakkındaki yorumları devre dışı bırakacaktır. Ancak, belirli bir yayında yapılan yorumlara izin vermek veya vermemek isterseniz, bu ayarı değiştirmeden yine de yapabilirsiniz.

Bunu bir sonraki bölümde ele alacağız.

Belirli Bir Sayfa veya Yazıda Yorumları Kapatmak

Varsayılan olarak, yorumlar tüm sayfalarınızda kapalıdır.

Ancak, WordPress size tek tek sayfalarda ve yayınlarda yorumları etkinleştirme veya devre dışı bırakma özgürlüğü verir.

Sol kenar çubuğundan, Sayfalar » Tüm Sayfalar ‘a gidin. Sonraki sayfada, fare imlecinizi, yorumları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz bir sayfanın başlığının üzerine getirmeniz ve Düzenle bağlantısını tıklatmanız gerekir.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Sayfanızın sağ üst köşesinde, 3 dikey nokta simgesini göreceksiniz. Bir açılır menüyü açmak için üzerine tıklamanız ve ardından Seçenekler ‘i tıklamanız gerekir.

Bu bir açılır pencere açacaktır ve Tartışma kutusunun burada etkin olduğundan emin olmanız gerekir.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Bu kalıcı kutuyu kapattıktan sonra, editörünüzün sağ tarafındaki Tartışma metabox’ unu göreceksiniz. Eğer görmüyorsanız, o zaman görüntülemek için Belge sekmesine tıklayın emin olun.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Şimdi, bu sayfadaki yorumları devre dışı bırakmak için Yorumlara İzin Ver kutusunun işaretini kaldırabilir ve değişiklikleri kaydetmek için Güncelle ‘yi tıklayabilirsiniz.

Öte yandan, yorumları seçerek etkinleştirmek istiyorsanız, belirli sayfalarda etkinleştirmek için kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

Bireysel gönderiler veya diğer özel gönderi türleri hakkındaki yorumları kapatmak için aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Sayfalarda ve Toplu Gönderilerde Yorumları Devre Dışı Bırak

Yayınlanan tüm yazılarınız ve sayfalarınız hakkındaki yorumları tek tek yapmadan devre dışı bırakmak mı istiyorsunuz? Bir eklenti kullanmadan bunu yapabilirsiniz.

Öncelikle, tüm makalelerinizi görmek için Yazılar » Tüm Yazılar bölümüne gidin.

Ardından, tüm gönderileri seçin, Toplu Eylemler açılır kutusundan Düzenle‘yi seçin ve Uygula‘yı tıklayın.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Artık yazar adını değiştirmek ve seçilen tüm yazılar için yorumları kapatmak da dahil olmak üzere toplu işlemler gerçekleştirebileceksiniz.

Yorumlar açılır kutusundan izin verme seçeneğini seçin ve Güncelle seçeneğini tıklayın. Bu, seçtiğiniz tüm yayınlarla ilgili yorumları devre dışı bırakacaktır.

wordpresste yorumlar nasıl kapatılır

Sayfalarınızdaki yorumları kapatmak için aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Tüm WordPress Yorumlarını Sil

Yukarıdaki yöntemler yazılarınız ve sayfalarınız hakkındaki yorumları devre dışı bıraksa da, mevcut yorumları WordPress sitenizden kaldırmaz.

Sitenizdeki tüm yorumları silmek için yönetici panelinizin sol kenar çubuğundaki Yorumlar‘ı tıklayın.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Sonra tüm yorumları seçin, Toplu İşlemler açılır kutusundan Çöp Kutusuna Taşı seçeneğini seçin ve Uygula ‘ya tıklayın. Bu, varolan tüm yorumları sitenizden siler.

Web sitenizde çok fazla yorum varsa, bu adımı birkaç kez tekrarlamanız gerekir.

Medya Üzerine Yorumları Devre Dışı Bırak

Medya sayfalarındaki yorumları devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunun için iki yol var.

Yukarıda tartıştığımız yöntemleri izleyerek bireysel medya eki dosyaları hakkındaki yorumları manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu gerçekten zaman alıcı olabilir.

Tüm medya ekleriyle ilgili yorumları devre dışı bırakmanın en kolay yolu bir kod pasajı kullanmaktır. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye yapıştırın.

function filter_media_comment_status( $open, $post_id ) {
  $post = get_post( $post_id );
  if( $post->post_type == 'attachment' ) {
    return false;
  }
  return $open;
}
add_filter( 'comments_open', 'filter_media_comment_status', 10 , 2 );

Yukarıdaki çözümden memnun kalmamanız durumunda, Medya ekleriyle ilgili yorumları devre dışı bırakmak için bir eklentiyi nasıl kullanacağınızı göstereceğimiz bir sonraki bölüme göz atabilirsiniz.

Eklenti Kullanarak WordPress Yorumlarını Kapatmak

Yorumları manuel olarak devre dışı bırakmak istemiyorsanız, sadece bir tıklamayla yorum yapmak için Yorumları Devre Dışı Bırak eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress sitenizdeki her yerde yorumları tamamen devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Ayrıca, yazılar, sayfalar, medya ve diğerleri gibi belirli gönderi türlerinde de devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca yorum formunu kaldırır ve mevcut yorumları göstermeyi durdurur.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Yapmanız gereken ilk şey, Yorumları Devre Dışı Bırak eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek. Ayrıntılı talimatlar için WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuzu takip edebilirsiniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan Ayarlar » Yorumları Devre Dışı Bırak öğelerine gidin.

İlk seçeneği belirlemek, WordPress sitenizdeki yorumları devre dışı bırakmanıza izin verir. Eklenti aynı zamanda WordPress admin alanınızdan yorumlar menüsü öğesini de kaldıracak.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

İkinci seçeneği kullanarak yayınlarınız, sayfalarınız veya medyanız hakkındaki yorumları devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorumları yalnızca medya eklerinden kaldırmak istiyorsanız, Belli posta tipleri için radyo düğmesini seçip ardından Medya onay kutusunu işaretleyebilirsiniz.

Aynı şeyi yalnızca WordPress sayfalarındaki yorumları kapatmak istiyorsanız da yapabilirsiniz. Eklentiyi kullanmak, WordPress sayfalarındaki yorumları devre dışı bırakmanın en kolay yoludur.

İşiniz bittiğinde, işlemi tamamlamak için Değişiklikleri Kaydet‘i tıklamanız yeterlidir.

WordPresste “Yorumlar Kapalı” İfadesini Kaldırın

WordPress temanız yorum durumunu doğru bir şekilde kontrol etmiyorsa, yorum formunu, mevcut yorumları görüntüleyebilir veya hatta “Yorumlar kapalı” mesajını gösterebilir.

Tema geliştiricinizden bunu düzeltmesini isteyebilirsiniz, çünkü bu standart uyumlu bir yaklaşım değildir.

Alternatif olarak, aşağıdaki talimatları izleyerek kendiniz tamir etmeyi deneyebilirsiniz.

Öncelikle, WordPress barındırma kontrol panelinizde FTP İstemcisi veya Dosya Yöneticisini kullanarak WordPress sitenize bağlanın. Şimdi /wp-content /themes/ klasöründe bulunacak mevcut tema klasörünüze gidin.

Tema klasörünüzde comments.php dosyasını bulmanız, o dosyayı sağ tıklatmanız ve bunu comments_old.php olarak yeniden adlandırmanız gerekir.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Ardından, FTP istemcinizin sağ panelinde sağ tıklamanız ve Yeni dosya oluştur seçeneğini seçmeniz gerekir. Ardından, yeni dosyanızı comments.php olarak adlandırın ve Tamam düğmesini tıklayın.

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Bu numara sadece WordPress temanıza boş bir yorum şablonu sunar, böylece yorum veya yorumla ilgili hiçbir mesaj gösterilmez.

WordPress temanızda comments.php dosyası yoksa, tema geliştiricinize hangi dosyayı düzenlemeniz gerektiğini sormanız gerekir.

Spam Koruma Teknikleri

Yalnızca sitenizi spam gönderenlerden ve bağlantı oluşturuculardan korumak amacıyla WordPress yorumlarını devre dışı bırakmayı planlıyorsanız, spam ile mücadele için aşağıdaki tekniklerden bazılarını kullanmanızı öneririz.

Akismet Eklentisi

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Akismet, spam yorumlarıyla ilgilenen en iyi eklentilerden biridir. Ve en iyi kısmı, WordPress’in arkasındaki ekip tarafından yapıldığı.

Bu eklenti sitenizdeki her yorumu kontrol eder ve spam olup olmadığını kontrol eder. Daha fazla ayrıntı için, Akismet eklentisi hakkındaki kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.

Yorumları Kapatma

Belli bir süre sonra yorumları kapatabileceğinizi biliyor muydunuz?

WordPresste yorumlar nasıl kapatılır

Ayarlar » Tartışma bölümüne gidin ve“ 14 günden eski makalelerle ilgili yorumları otomatik olarak kapat ”yazan alanı işaretleyin.

Bu, yorum formunu 14 gün sonra otomatik olarak kapatır. İhtiyaçlarınıza göre gün sayısını da değiştirebilirsiniz.

Genellikle spam gönderenler eski gönderileri hedefler, bu nedenle birkaç kullanıcı bu ayarı 180 gün olarak değiştirir ve bu da spam’i önemli ölçüde azaltır.

Antispam Bee Eklentisi

WPBeginner’da, sitenizdeki yorum spam’lerini önemli ölçüde azaltmak için Akismet ile birlikte çalışan Antispam Bee adlı ikinci bir eklentiyi eklemenin yararlı olduğunu gördük.

Spam bot yorumlarının% 99’unu engelleyen görünmez bir bal küpü ekler.

Yorum Captcha

Yorum formunuza bir captcha eklemek kullanıcı dostu olmasa da, sitenizi spam göndericilerden korumanıza yardımcı olur.

Google reCaptcha’yı yorum formunuzun gönder düğmesinden hemen önce eklemek için Gelişmiş noCaptcha ve Görünmez Captcha eklentisini kullanabilirsiniz.

Formda Website URL Alanını Kaldırma

Bağlantı oluşturucular ve SPAM ile başa çıkmak için başka bir yol web sitesi URL alanını yorum formundan kaldırmaktır. İşte WPForms web sitesinden bir örnek:

wordpresste yorumlar nasıl kapatılır

Ve bu amaçla Yorum Bağlantısını Kaldır ve Yorumlar Aracı eklentisini kullanabilirsiniz. Tek bir kod satırına dokunmadan web sitesi URL alanını yorum formunuzdan kaldırmanıza olanak tanır. Harika değil mi?

Kötü IP’leri Engelleme

Kötü IP adreslerinin WordPress sitenize erişmesini de engelleyebilirsiniz. Bu, spam gönderenleri ve bilgisayar saldırılarını engellemenize yardımcı olur.

Bunu yapmak için, WordPress’te IP adreslerinin nasıl engelleneceği ile ilgili kılavuzumuzu kontrol edebilirsiniz.

Her neyse, bu ayrıntılı kılavuzun bir eklenti kullanarak ve kullanmadan WordPresste yorumlar nasıl kapatılır  anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarımıza da abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta bulabilirsiniz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

E-Ticaret: i̇nternetten Ne Satabilirim? (en iyi ürünü seçme)

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Rehber