Rehber

WordPresste Tarih Saat Formatı Nasıl Değiştirilir?

1

WordPresste tarih saat formatı değiştirmek mi istediniz? Belki ayı kısaltmak ya da yılı gizlemek ya da saati göstermek istediniz? Son zamanlarda kullanıcılarımızdan biri tarih ve saat formatını değiştirmenin bir yolu olup olmadığını sordu. Bu makalede, WordPress’te tarih ve saat formatını nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz.

WordPresste Tarih Saat Formatı

WordPress, kullanıcıların tarih ve saati formatına izin veren özelliklerle birlikte gelir. Tarih saat formatını WordPress yönetici panelindeki Ayarlar » Genel sayfasına giderek saat dilimi bölümüne ilerleyebilirsiniz.

Tarih ve saat formatlarının yanı sıra web siteniz için bir saat dilimi de seçebilirsiniz.

Seçebileceğiniz birkaç dahili seçenek vardır veya kendi özel formatlarınızı girebilirsiniz.

Tarih ve Saat için Biçim Karakterleri nelerdir?

Tarih ve saat formatı, saat biçimini temsil eden alfabetik karakterlere dayanır. Örneğin, Y girilmesi yılı 2019 gibi sayısal dört basamakta gösterir.

Küçük harf y’nin girilmesi, yılı 19 gibi sayısal iki basamakta yazar. Buradaki format karakterlerinin tam listesini burada görebilirsiniz.

Yaygın olarak kullanılan tarih ve saat formatı karakterlerinden bazıları:

M d, Y – karşılığı – 04 Mayıs 2019

d M, Y – karşılığı – 06 May, 2019

F jS, Y – karşılığı – 6 Mayıs 2019

l, F jS, Y – karşılığı – 6 Mayıs 2019 Cumartesi

H: i: s – karşılığı – 21:26:12

Tarih ve saat ayarları için özel kutuda farklı formatları deneyebilirsiniz. Biçime girdikten sonra, WordPress size tarih veya saatinizin nasıl görüneceğine dair bir önizleme gösterecektir.

Wordpresste Tarih Saat Biçimi

Ayarlarınızı kaydettikten sonra, temanızın formatı önceden tanımlanmadıysa, web siteniz üzerinden bu formatı kullanır.

Tarih ve saat formatlarıyla ilgili sık sorulan bir başka soru, WordPress yayınlarınızdaki tarihlerin yanında saatin nasıl gösterileceğidir.

Zor ama daha iyi bir çözüm, bir WordPress child tema oluşturarak temanızı düzenlemek ve bu satırı zamanı görüntülemek istediğiniz yere eklemek olacaktır.

<? php get_the_time (); ?>

Bu kod yalnızca görüntülenmekte olan yazı/sayfa için zaman damgasını getirir.

Ancak, yeni başlayanların çoğu, alt temalar oluşturmak istemiyor ve kuralları gözden geçiriyor. Bu kullanıcılar için tarihin yanına saat eklemek için daha kolay bir yol var.

Teknik olarak, WordPress tarih çıktığında aslında tam tarih ve saati gösterir. Ancak, çoğu kişi tarih için yalnızca biçim karakterleri kullandığından, yalnızca tarihi görüntülemekten başka seçeneği yoktur. Tarih biçiminde zamanla ilgili karakterler girdiyseniz, saati de görüntüler. Örneğin,

d/M/Y g:i karşılığı 06/11/2014 12:15 pm

Benzer şekilde, gerekirse tarih alanındaki biçim karakterlerini zaman alanında da kullanabilirsiniz.

Gereksinimlerinize bağlı olarak, WordPresste Tarih Saat ile yapabileceğiniz birçok şey var. Örneğin, yayınlanma tarihi yerine yayınlar için en son güncellenmiş zamanı gösterebilirsiniz.

Geçerli tarihi, saati ve ‘Bu gönderi 2 gün önce yayınlandı’ gibi göreli tarihleri ​​de görüntüleyebilirsiniz.

Umarız bu makale WordPresste Tarih Saat formatı nasıl değiştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

Nedir: Yazı Türleri

Önceki yazı

WordPress Child Tema Oluşturma

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

  1. Merhabalar geçerli tarihi “2 gün önce yayınlandı şeklinde” nasıl yayınlayabiliriz. Benim bir sorunum var google index yaptığı zaman saatleri yanlış ekliyor. Örneğin Konu eklenmiş 1 saat önce indexlenmiş diyelim ama google bunu 3 saat önce eklendi diyerek okuyoruz halbuki konu ekleneli 1 saat olmuş bu sorun nasıl olabiliyor. WordPress saatleri düzgün ayarlı baktım saniyesine saniyesine uyuyor yerel saat ile Türkiye saati +3 UTC ayarlı . Bana yardımcı olabilir misiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Rehber