Rehber

WordPresste Resim Düzenleme Nasıl Yapılır (Kırp, Döndür, Ölçeklendir, Çevir)

0
Wordpresste Resim Düzenleme

WordPresste resim düzenleme yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Buna görüntü kırpma, döndürme, görüntü boyutlarını ölçekleme ve dikey/yatay olarak çevirme de dahildir.

Bu özellikler ana bilgisayarınızdan uzakta olduğunuzda ve hareket halindeyken resim yüklediğinizde oldukça kullanışlı oluyor. WordPress, bir görüntü düzenleme yazılımı kullanmadan görüntüleri hızla yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır.

Bu makalede, WordPress’i görüntüleri kırpmanıza, döndürmenize, ölçeklendirmenize ve çevirmenize olanak sağlayan temel bir resim düzenleyicisi olarak nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Ortam Bölümünden WordPresste Resim Düzenleme

Yapmanız gereken ilk şey, resminizi WordPress’e yüklemektir. Bir yazı yazarken yazı düzenleyiciden ya da Ortam » Yeni butonuna tıklayarak resim yükleyebilirsiniz.

Wordpresste Resim Düzenleme

Bir resim yükledikten sonra, WordPress Admin panelinde Ortam » Kütüphane sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Şimdi yeni yüklediğiniz resmi bulun ve tıklayın.

Wordpresste Resim Düzenleme

Bu resim bir açılır pencerede açacaktır. Görüntü ayrıntılarını sağ sütunda ve görüntü önizlemesini solda göreceksiniz.

Artık görüntüyü yerleşik WordPress görüntü düzenleyicisiyle açmanın iki yolu vardır.

İlk seçenek, resim düzenleyiciyi açılır pencerede açacak olan resim önizlemesinin altındaki image Resmi düzenle ’düğmesini tıklamak. İkinci seçenek, “Resim Ayrıntılarını Düzenle” bağlantısını tıklamaktır.

Wordpresste Resim Düzenleme

Resim ayrıntılarını düzenle bağlantısını tıkladığınızda medya açılır penceresini kapatır ve sizi Medya Düzenle sayfasına götürür.

Wordpresste Resim Düzenleme

Buradan, görüntü önizlemesinin altındaki ‘Görüntüyü Düzenle’ düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu görüntü düzenleme ekranını açacaktır.

Wordpresste Resim Düzenleme

Resminizin üstünde bazı düğmeler bulunan bir araç çubuğu göreceksiniz. Sağ sütunda, resmi yeniden boyutlandırmak için bir sürü seçenek göreceksiniz.

Bu seçeneklerden her birinin ne yaptığına ve WordPress’teki resminizi düzenlemek için bunları nasıl kullanacağınıza bir göz atalım.

Wordpresste Resim Düzenleme
  • Kırp – Görüntüleri kırpmanıza olanak sağlar, sadece düğmesine tıklayın ve ardından orijinal görüntüden kırpmak istediğiniz görüntü alanını seçin.
  • Döndür – İki döndürme düğmesi, görüntüyü saat yönünde ve saat yönünün tersinde döndürmenizi sağlar.
  • Çevir – Çevir düğmeleri, görüntüyü yatay veya dikey olarak çevirmenizi sağlar.
  • Geri Al / Yinele – Yaptığınız bir değişiklikten hoşlanmıyorsanız, değişikliklerinizi geri alın veya geri alınmaları için tekrarlayın.

Şimdi görüntü düzenleme ekranının sağ sütununda bulunan seçeneklere bakalım.

Wordpresste Resim Düzenleme
  • Görüntüyü Ölçeklendir – Orijinal oranlarını koruyarak görüntüyü manuel olarak ölçeklendirmek için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bir resmi kırpmadan önce bu seçeneği kullanın, aksi halde resim oranlarını koruyamayabilirsiniz.
    Not: Bir resmi yalnızca WordPress’te küçültebilirsiniz. Görüntü boyutlarını artırarak görüntüleri büyütemezsiniz.
  • En boy oranı – Belirli bir en boy oranını bozulmadan tutmak istiyorsanız, bu seçenek ayarlamanıza izin verir. Bundan sonra, tanımladığınız oranı kullanırken bir alan seçmek için kırpma düğmesine tıklayabilirsiniz.
  • Önizleme resmi ayarları – Buradan, bu değişiklikleri tüm görüntü boyutlarına, yalnızca küçük görüntüye mi yoksa küçük görüntü hariç tüm görüntü boyutlarına mı uygulamak istediğinizi seçebilirsiniz. Bu küçük resmin, WordPress tarafından bu görüntü için oluşturulan en küçük görüntü boyutu olduğunu unutmayın. Öne çıkan görüntüyle veya küçük resimle aynı değildir.

Yaptığınız değişikliklerden memnun kaldığınızda, değişikliklerinizi kaydetmek için Kaydet, Ölçekle veya Güncelle düğmesini tıklamayı unutmayın.

WordPress, değişikliklerinizi görüntüye uygular ve görüntünün sunucunuzda yeni bir kopyası oluşturur.

Düzenlemeden Sonra Orijinal Resmi Geri Yükleme

Düzenlenen görüntüden memnun değilseniz, o zaman kolayca orijinal sürüme geri dönebilirsiniz. Resmi tekrar düzenleyin; bu kez ‘Orijinal resmi geri yükle’ etiketli yeni bir meta kutusu göreceksiniz.

Wordpresste Resim Düzenleme

Genişletmek için tıklayın ve ardından ‘Resmi geri yükle‘ düğmesini tıklayın. WordPress şimdi orijinal görüntünüzü geri yükleyecektir ve yeniden düzenleyebilecek veya olduğu gibi bırakabileceksiniz.

Umarız bu makale, WordPress yönetici alanında temel resim düzenlemeyi nasıl yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olmuştur

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

WordPress içerik Güncellemelerini Zamanlama – Otomatik

Önceki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Rehber