Rehber

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

0
wordpresse ftp ile dosya yükleme

WordPress web sitenize dosya yüklemek için FTP’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmek mi istiyorsunuz? WordPresse FTP ile Dosya Yükleme; FTP veya dosya aktarım protokolü, bilgisayarınızdan web sitenize dosya yüklemek için hızlı ve basit bir yoldur. Bu yazıda, WordPress’e dosya yüklemek için FTP’yi nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Video Öğretici

Video eğitimlerini beğenmiyorsanız veya kendi hızınızda ilerlemek istiyorsanız, aşağıdaki wordPresse FTP ile dosya yükleme talimatlarını okumaya devam edin.

FTP Nedir?

FTP, Dosya aktarım protokolünün kısa adıdır. Bilgisayarınızdaki dosyaları web sitenizin barındırma hesabına aktarmanıza olanak tanır.

Şimdi, görüntü, video, ses, PDF ve daha fazlası gibi dosyaları yüklemek için WordPress yönetici alanı içinde zaten bir medya yükleyicisi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

FTP’ye neden ihtiyacınız var?

Bazen sitenize bir hata nedeniyle erişemezsiniz. WordPress dosyaları elle yükleyebilmek için FTP ’ye ihtiyacınız var.

Normalde, dosyaları yüklemek için FTP’ye ihtiyacınız yoktur. Görüntüleri WordPress yönetici alanından kolayca yükleyebilirsiniz. Hatta eklentileri ve temaları WordPress’in kendisinden yükleyebilirsiniz.

Ancak, bazen bir eklenti veya tema dosyasını WordPress sorun giderme amacıyla ve en yaygın WordPress hatalarını düzeltmek için el ile yüklemeniz gerekebilir.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Öncelikle, bilgisayarınıza bir FTP istemcisi indirmeniz ve kurmanız gerekir. FTP istemcisi web sitenize bağlanmanıza ve FTP protokolünü kullanarak dosya aktarmanıza yardımcı olan bir uygulamadır.

Yükleyebileceğiniz en popüler FTP istemcilerinden bazıları.

Bu yazımızda WordPresse FTP ile dosya yüklemek için FileZilla’yı kullanacağız. İstediğiniz herhangi bir FTP istemcisini kullanabilirsiniz. Temel kavramlar kullandığınız yazılıma bakılmaksızın aynıdır.

FTP ile WordPress Sitenize Bağlanma

FTP yazılımınızı açtığınızda, FTP giriş bilgilerinizi kullanarak web sitenize bağlanmanızı isteyecektir.

WordPress barındırma hesabınıza kaydolduğunuzda FTP giriş bilgileriniz size e-posta ile gönderilir. FTP hesap bilgilerinizi barındırma hesabınızın cPanel panosunda da bulabilirsiniz.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Giriş kimlik bilgilerini bulamazsanız, bu bilgileri almak için barındırma sağlayıcınıza başvurabilirsiniz.

Giriş bilgilerini aldıktan sonra, FileZilla’yı açmanız ve ardından Dosya » Site Yöneticisi‘ne gitmeniz gerekir.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Bu, web sitesi bilgilerinizi ekleyebileceğiniz bir pencere açar. ‘Yeni Site’ düğmesini tıklayın ve web siteniz için bir başlık girin.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Bir sonraki sütunda, ana makinenize girmeniz istenecektir. Bu genellikle alan adınızdır.

Not: Eğer protokol sağlayıcınız destekliyorsa, protokol bölümünde SFTP‘yi seçmelisiniz.

Oturum açma türü alanında, ‘Normal’i seçin ve sonra FTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Şimdi devam etmek için bağlan düğmesine tıklayabilirsiniz. FileZilla, web sitenizin ayarlarını gelecekteki girişler için kaydedecek ve web sitenize yeni bir FTP bağlantısı açacaktır.

Web sitenize bu bilgisayardan ilk kez bağlanıyorsanız, FileZilla size bir sertifika açılır penceresi gösterebilir.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

‘Gelecekteki oturumlar için her zaman sertifikaya güven’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve devam etmek için Tamam düğmesini tıklayın.

FileZilla şimdi girdiğiniz bilgileri kullanarak web sitenize giriş yapmaya çalışacaktır. Bağlandıktan sonra, web sitenizdeki ‘Uzak site’ sütununun altındaki dosya ve klasörlerin listesini görürsünüz.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Uzak site sütunu, web sitenizdeki dosyaları ve klasörleri ve ‘Yerel site’ bölümü bilgisayarınızdaki dosyaları gösterir.

Bilgisayarınızda web sitenize yüklemek istediğiniz dosyaları bulmak için Yerel siteye göz atabilirsiniz. Daha sonra, dosyayı sağ tıklamanız ve menüden upload’ı seçmeniz gerekir.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

FileZilla şimdi dosyayı bilgisayarınızdan WordPress sitenize aktaracaktır.

Ancak, WordPress’in düzgün çalışması için belirli konumlardaki belirli dosya ve klasörlere ihtiyacı vardır. Bu, sadece bir yere dosya yükleyemeyeceğiniz anlamına gelir. WordPress sitenizde bir dosyanın nereye yükleneceğini bilmeniz gerekir.

Örneğin, bir eklentiyi WordPress web sitenize manuel olarak yüklemek istiyorsanız. O zaman önce eklentiyi bilgisayarınıza indirmeniz gerekir.

Bundan sonra eklenti dosyasını açmanız gerekecektir. Zip dosyasının içinde eklenti klasörünü bulacaksınız. WordPress, /wp-content/plugins/ klasöründeki eklentileri arar.

Önce Uzak site sütununda /wp-content/plugins/ klasörüne gitmeniz gerekir. Bundan sonra eklenti klasörünü bilgisayarınızdan web sitenize yükleyebilirsiniz.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Eklentiyi yükledikten sonra, eklentiyi etkinleştirmek için WordPress yönetici alanınızdaki eklentiler sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Benzer şekilde, web sitenize premium bir tema yüklemek istiyorsanız, ilk önce bilgisayarınızdaki tema klasörünü indirip açacaksınız. Bundan sonra, web sitenizdeki /wp-content/themes/ klasörüne yükleyebilirsiniz.

FTP, yalnızca bilgisayarınızdan WordPress web sitenize dosya yüklemek için kullanılmaz. Ayrıca, web sitenizdeki dosyaları indirmek ve düzenlemek için de kullanılabilir.

‘Uzak Site’ sütununun altında indirmek istediğiniz dosya veya klasörleri sağ tıklayın ve indirme düğmesini tıklayın.

WordPresse FTP ile Dosya Yükleme

Tüm WordPress dosyalarını yedeklemek için FTP de kullanabilirsiniz. Tüm dosya ve klasörleri seçip bilgisayarınıza indirin.

Ancak, bunun yalnızca WordPress dosyalarınızın yedeği olduğunu ve içeriğinizi (Veritabanı) içermediğini unutmayın. İçeriği de yedeklemek istiyorsanız, WordPress veritabanınızın manuel bir yedeğini oluşturarak bunu yapabilirsiniz.

Umarız bu makale, WordPress’e dosya yüklemek için FTP’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca yeni başlayanlar için adım adım WordPress güvenlik rehberini de görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarımıza da abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta bulabilirsiniz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

Küçük işletmeler için 6 En iyi işletme Telefonu Servisi (2019)

Önceki yazı

WordPress Zamanlama Kaçırıldı Hatası Çözümü (Missing Schedule)

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Rehber