Genel

WordPress Yazılarını Zamanlama (Adım Adım)

0

WordPress’te yazılarınızı gelecekte yayınlanacak şekilde zamanlayabileceğinizi biliyor muydunuz?
WordPress Yazılarını Zamanlama son derece kullanışlı özelliktir.

Gönderilerinizi planlayarak, makalelerinizi belirli bir zamanda yayınlamak için endişelenmenize gerek kalmaz. Yazmayı bitirebilir ve seçtiğiniz gün ve saatte canlı yayınlanacak şekilde programlayabilirsiniz.

Bu makalede, nasıl kolayca WordPress postalarını adım adım planlayacağınızı ve bir Pro gibi WordPress zamanlanmış yayınlarını kullanmak için bazı bonus ipuçlarını nasıl paylaşacağınızı göstereceğiz.

Neden WordPress Yayınlarını Zamanlamalıyım?

Başarılı bir blog oluşturmak için en iyi strateji, yayın takviminizi planlamak ve düzenli olarak makaleler yayınlamaktır.

Program gönderileri özelliğinin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Makalelerinizi kendi temponuzla yazabilir ve editör takviminize devam edebilirsiniz. Yazmayı tamamladığınızda, gönderinin belirli bir tarih ve saatte yayınlanmasını zamanlayabilirsiniz. Böylece WordPress Yazılarını Zamanlama işlemi gerçekleşir.

Yayınlarınızı planlamanın başka bir nedeni de yoğun trafik saatlerinden yararlanmaktır. Her web sitesinin kullanıcılarının en yüksek seviyesine ulaştığı bir günde belli bir zaman vardır. O sırada yayınlayarak, sayfa görünümlerinizi artırmak için mevcut trafikten yararlanabilirsiniz.

Şimdi, okuyucularınızdan farklı bir saat diliminde yaşıyorsanız, o zaman sorun olabilir. En yoğun zamanınızı, bulunduğunuz yerde sabah 3 olarak geçirdiğinizi hayal edin. Mesaj gönderme, bunun için çok kullanışlı olabilir.

Zamanlama gönderileri de tatile giderken kullanışlıdır. Sadece içeriklerinizi yazmaktan ve yayınlamaktan endişe etmeden blog yazılarınızı programlayabilir ve tatillerinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Artık faydaları anladığınıza göre, blog yayınlarınızı WordPress’te nasıl zamanlayacağınıza bir göz atalım.

WordPress Yazılarını Zamanlama Nasıl Yapılır?

Nereye bakacağınızı biliyorsanız, WordPress mesajlarını programlamak kolaydır. Blog gönderilerini zamanlama seçeneği kolayca fark edilemez.

Blog postanızı yazmayı tamamladığınızda, düzenleme ekranının sağ sütununda ‘Belge’ sekmesine bakmanız gerekir.

‘Durum ve Görünürlük’ panelinde ‘Yayınla’ seçeneğinin yanındaki ‘Hemen’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

Wordpress Yazılarını Zamanlama

Bu size bir tarih ve saat seçici gösterecektir. Bu yayını yayınlamak istediğiniz tarih ve saati seçebilirsiniz.

Wordpress Yazılarını Zamanlama

Blog yazınızdaki tarihi geri almak için aynı aracı kullanarak geçmiş tarihte kaydedilmiş haline geri döndürebilirsiniz.

Gelecekteki bir tarih seçtiğinizde, üst kısımdaki yayınlama düğmesinin ‘Planla…’ olarak değişeceğini fark edeceksiniz.

Wordpress Yazılarını Zamanlama

Basitçe Planla düğmesine tıklayın ve WordPress yayınınızı planlayacaktır.

Planlanan yayınlar seçtiğiniz tarih ve saatte otomatik olarak yayınlanır.

Klasik Editör’de WordPress Gönderilerini Zamanlama

Klasik WordPress düzenleyicisini kullanıyorsanız, Gutenberg adlı yeni WordPress blok düzenleyicisini kullanmaya başlamanızı şiddetle öneririz.

Yeni WordPress editörü inanılmaz derecede hızlı, modern, sezgisel ve blogunuz için daha iyi içerik oluşturmanıza yardımcı olur.

Ancak, hala eski klasik editörü kullanmak istiyorsanız, o zaman burada WordPress mesajları planlamanın nasıl olacağını merak ediyorsunuzdur.

Yayınınızı yazdıktan sonra, düzenleme ekranının sağ sütununda ‘Yayınla’ meta kutusunun altına bakın ve ’Hemen yayınla’ seçeneğinin yanındaki ‘Düzenle ’bağlantısını tıklayın.

Wordpress Yazılarını Zamanlama

Şimdi size tarih ve saat seçeneklerini gösterecek. Blog yayınınızı yayınlamak istediğiniz tarih ve saati girin ve Tamam düğmesini tıklayın.

Wordpress Yazılarını Zamanlama

Mavi “Yayınla” düğmesinin artık “Takvim” olarak değişeceğini fark edeceksiniz. Değişikliklerinizi kaydetmek için devam edin ve program düğmesine tıklayın.

WordPress şimdi blog gönderinizi girdiğiniz tarih ve saatte yayınlayacak.

WordPress Zamanlanmış Gönderiler SSS

Web siteniz büyüdükçe, düzenli olarak WordPress yayınlarını yönetiyor ve zamanlıyor olacaksınız. Aşağıda, WordPress’te zamanlanmış yayınlarınızı verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak bazı pratik ipuçları verilmiştir.

Kendi saat dilimimi WordPress’te nasıl kullanırım?

Zamanlanmış yayınları yayınlamak için tercih ettiğiniz zaman dilimini kullanması için WordPress zaman dilimi ayarlarını değiştirmeniz gerekir.

Tüm zamanlanmış gönderiler WordPress’te nasıl görüntülenir?

WordPress yöneticinizdeki Yazılar »Tüm Yazılar sayfasına gidin ve ardından mesajlar tablosunun üstündeki ‘Zamanlanmış’ bağlantısını tıklayın. Sıradaki tüm zamanlanmış WordPress gönderilerini gösterir.

WordPress zamanlanmış yayınları zamanlamayı kaçırırsa ne yapmalı?

Zamanlanmış görevleri çalıştırmak için, WordPress WP Cron adlı bir sistem kullanır. WordPress barındırma sunucunuzdaki bir yanlış yapılandırma nedeniyle cron çalıştırılamıyorsa, zamanlanmış yayınlarınız zamanlamayı kaçıracak ve yayınlanmayacaktır.

Blogunuzun bundan etkilendiğini fark ederseniz, WP Missed Schedule eklentisini yükleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, WordPress Zamanlama Kaçırıldı (Missing Schedule) Hatası Çözümü makalemize bakın.

Zamanlanmış Yayın Nasıl İptal Edilir?

Gönderiyi düzenleyerek ve durumunu “Planlanmış” dan “Taslak” olarak değiştirerek bir WordPress gönderisinin notunu kaldırabilirsiniz.

Yeni varsayılan WordPress editöründe, en üstteki taslağa geçme seçeneğini bulacaksınız. Klasik düzenleyicide bunu meta yayınla kutusunun altında bulabilirsiniz.

Wordpress Yazılarını Zamanlama

Zamanlanmış bir yayını taslak olarak değiştirdikten sonra, üzerinde çalışmaya devam edebilir veya isterseniz hemen yayınlayabilirsiniz.

WordPress sayfalarını da zamanlayabilir miyim?

Evet, normal bir blog yazısı planladığınız gibi bir WordPress sayfası planlayabilirsiniz.

WordPress’te yayınlanan bir yayında veya sayfada değişiklikler zamanlayabilir miyim?

Varsayılan olarak, daha önce yayınladığınız bir yayına veya sayfada değişiklikler zamanlayamazsınız. Yayınlanan bir yayında yaptığınız herhangi bir değişiklik, kaydettiğiniz anda canlı olacaktır.

Ancak, zamanlanmış içerik güncellemeleri yapmak için Tao Schedule Update eklentisini kullanabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için, WordPress İçerik Güncellemelerini Otomatik Zamanlamaya ilişkin öğreticimize bakın.

Umarız bu makale, blog gönderilerinizi WordPress’te nasıl kolayca planlayabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Blog yazısı fikirlerini bulmak ve daha fazla trafik almak için WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırması yapma kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

WordPress için 5 En iyi iletişim Formu Eklentisi

Önceki yazı

WordPresste Resim Düzenleme Nasıl Yapılır (Kırp, Döndür, Ölçeklendir, Çevir)

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir