Rehber

WordPress Tema Framework nedir? Artıları, Eksileri ve Daha Fazlası

0

Son zamanlarda, kullanıcılarımızdan biri bize bir WordPress Tema Framework nedir sorusunu sordu. Sorusunu cevaplamadan önce hızlı bir arama yaptık ve sonuçlar şaşırtıcıydı. WordPress Tema Frameworknin ne olduğunu açıklayan tek bir kapsamlı makale yoktu. Makalelerin büyük çoğunluğu en iyi ücretsiz WordPress tema frameworklerini veya karşılaştırılan WordPress tema frameworklerini listeleyen sitelerdi. Daha sonra en üst sıralarda yer alan bazı tema framework web siteleri vardı. Bu makalede, bir WordPress Tema Framework nedir, ne tür tema frameworkleri var, insanlar neden WordPress tema frameworkleri kullanıyor, Tema Framework kullanmanın avantajları ve dezavantajları gibi soruları yanıtlamak için elimizden geleni yapacağız. ve son olarak en iyi WordPress Tema Framework için tercihimiz nedir.

WordPress Tema Framework

WordPress Tema Framework nedir?

WordPress Tema Framework terimi genellikle bir temanın geliştirilmesini kolaylaştırmak için kullanılan bir kod kütüphanesini ifade eder. WordPress’in eski günlerinde, temaların nasıl geliştirilip sürdürüldüğü konusunda bazı önemli sorunlar vardı. Tüm özel stil seçeneklerini kaybetmeden WordPress temalarını yükseltmenin iyi bir yolu yoktu. Aynı işlev kodunun tüm temalara kopyalanmasını ve yapıştırılmasını önlemenin bir yolu yoktu. Bu iki konu ortalama bir kullanıcı için bir sorun gibi görünmese de, bunlar birkaç nedenden dolayı felaket olabilir. Tüm temalarınızda kullandığınız aynı kodun güvenlik açığından yararlandığını fark ettiyseniz. Daha da önemlisi, bu tema başkalarının indirmesi ve özelleştirmesi için herkese açık olarak yayınladığınız bir şeyse. Evet, bu gerçekleşmeyi bekleyen bir kaos. Çekirdek ekip ve topluluk, Üst Tema ve Çocuk Teması kavramını getirerek yukarıda belirtilen sorunları çözmeye karar verdi.

WordPress tema frameworkleri, tüm işlevlerin bulunduğu bir ana tema şablonu olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Geliştiriciler, işlevselliğin özelliklerini çerçeveye bırakırken özel stil eklemek için bir alt tema oluşturabilir. Bu, tüm işlevlerin bulunduğu merkezi bir konuma izin verir. Çekirdek geliştirme ekibi bir WordPress işlevini kullanımdan kaldırmaya karar verirse veya belirli bir Tema Frameworknde bulunan bir hata varsa, o zaman alt temadaki herhangi bir şeyi değiştirmeden bir güncelleme yapmak çok kolaydır. Bu yöntem, sitenizin “çerçevesini”, görünüşünü değiştirmeden güçlü tutmanızı sağlar.

Ne tür Tema Framework (altyapıları) var?

Eh, Özgür ve ücretli olanlar var … Cidden, tamam, var olan birkaç tür çerçeve var. Kullanıcıları herhangi bir kod bilgisi olmadan görsel olarak her şeyi oluşturmalarına olanak sağlayan Headway Temaları gibi tam bir sürükle ve bırak çerçevesi vardır. Sonra Pagelines ve Thesis gibi pseduo-drag drop çerçeveler var. Bu çerçeveler kullanıcıların önceden tanımlanmış bölümleri sürükleyip bırakmalarına izin verir (WordPress widget’larının çalışma biçimine benzer şekilde). Açıkçası, herkes çerçeveler tarafından sunulan mevcut kancaları ve filtreleri kullanarak özel bölümler tanımlayabilir. O zaman seçeneklerle dolu tema frameworkleri var. Tema ve diğerleri çoğu bu kategoriye girer. Son olarak, geliştiricilerin StudioPress tarafından yarattığı karışıklık ve şişkinlik olmadan başlarını atmak için oluşturdukları tema frameworkleri var.

İnsanlar neden WordPress tema frameworklerini kullanıyor?

Ana sebep gelişimlerini hızlandırmaktır. tema frameworkleri geliştirme süresini önemli ölçüde azaltır. Geliştirme teması, tüm tema frameworklerinin çok fazla işlevsellik ve kişiselleştirme seçeneği sunduğundan, kullanıcının her şeyi kendi başına kodlamak zorunda kalmamasından dolayı geliştirilmiştir. Bu özellikler, her yere göre değişiklik gösterebilir (sürükle bırak işlevi, kaydırıcılar, SEO widget’ları ve daha fazlası). Sıfırdan bir tema oluşturmak ve tüm dosyaları değiştirmek yerine, bir alt tema oluşturmak, yeni bir style.css dosyası oluşturmak kadar basit olabilir ve functions.php dosyasını kullanarak birkaç işlevi kişiselleştirebilirsiniz.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Çoğu şeyde olduğu gibi, WordPress Tema Framework kullanmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Her ikisine de bakalım.

Avantajları

  • Topluluk – En popüler tema frameworklerinin arkasında büyük bir topluluk vardır. Bu, destek sorularınızın yanıtlanmasını kolaylaştırır.
  • Gelişim kolaylığı – Daha önce de belirttiğimiz gibi bir Tema Framework kullanmanın gelişim süresini önemli ölçüde azaltabilir ve uzun vadede işleri kolaylaştırabilir.
  • Yerleşik işlevsellik – tema frameworkleri, yerleşik bileşenlerle ve ek işlevlerle birlikte gelir.
  • Kod Kalitesi – Genellikle tema frameworkleri eşler tarafından gözden geçirilir, bu nedenle en iyi uygulamaların tümünü takip etmek daha olasıdır.
  • Yükseltmeler – Çocuk temalarının şekillendirme işlevlerini kaybetmeden yükseltme yeteneği harika bir artı.

Dezavantajları

  • Öğrenme Eğrisi – Çoğu çerçevenin kendine ait kancaları ve filtreleri vardır. Çerçevenin tüm gücünden yararlanmak için, çerçeveye özgü dil hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu yüzden, ilk birkaç çocuk temanız, yalnızca bir şeyler öğrendiğiniz için sizi daha uzun sürebilir.
  • Gereksiz Kod – Altyapılar, kullanamayacağınız tonlarca yerleşik işlevselliğe sahiptir. Bu çok büyük bir iş değil çünkü sizi doğrudan etkilemiyor.
  • Çerçeve Sınırlamaları – Genellikle çerçevelerin sınırlamaları vardır. Bazen süper özelleştirmeler elde etmek için, çekirdek dosyalarınızı geçersiz kılmanız veya gelecekteki güncellemelere dahil edilmesi için bir düzeltme eki göndermeniz gerekebilir.
  • Fiyat – Çoğu tema çerçevesi ücretsiz değildir. Güncelleme ve destek almak için bir kerelik ücret veya yıllık bir ücret vardır.

Tema Framework Kullanmalımıyım?

Bir öğrenme eğrisi olmasına rağmen, biraz fazladan paraya mal olsalar bile, bizce bir tema çerçevesi kullanmalısınız. Fazla mesai, gelişme süresini hızlandırır. Endüstri standartlarını takip etmenizi sağlar. Son fakat en az değil, geliştirici ekibin yanı sıra topluluğun bir parçası olan diğerlerinden de büyük destek alıyorsunuz.

Bizim seçimimiz

Kullanılabilir tonlarca WordPress tema frameworkleri vardır. WPBeginner tarafından Genesis framework tarafından desteklenmektedir. Gelişim için harika bir frameworktür. Ton seçenekleriyle diğerleri gibi şişirilmez. Sadece ihtiyacın olanı elde edersin. Var olan diğer eklentileri ile güzel oynuyor. Evet, bunun için bir çocuk temasını kodlamak için geliştirme becerilerine sahip olmanız gerekir.

Yeni başlayanlar için, Headway Temaları (divi) gibi bir çerçeve kullanmayı düşünmelisiniz. Görsel bir arayüz kullanarak web siteleri oluşturmanıza izin veren sürükle bırak arayüzüne sahiptir.

Bu makalenin, bir WordPress Tema Framework’ün ne olduğunu ve kullanıp kullanmamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Önceki yazı

7 En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Rehber