Genel

WordPress Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

0
WordPress Google Analytics Kurulumu

Google Analytics’i WordPress’e kurmak ister misiniz? WordPresste Google Analytics Kurulumu ile hedef kitlenizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini bilmek başarınız için çok önemlidir.

Kitlenizi tanımanın en iyi yolu trafik istatistiklerinizdir ve Google Analytics’in ÜCRETSİZ olarak sağladığı şey budur.

Bu makalede, Google Analytics’in neden önemli olduğunu ve WordPress Google Analytics Kurulumunu nasıl yapacağınızı paylaşacağız (adım adım).

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

WordPress Google Analytics Kurulumu

Öncelikle, Google Analytics’in neden önemli olduğunu ve web sitenizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız.

Daha sonra bir Google Analytics hesabına nasıl kaydolacağınızı ve WordPress sitenize kurmanın farklı yöntemlerini göstereceğiz.

Son olarak, trafik raporlarınızı Google Analytics’te nasıl görüntüleyeceğinizi açıklayacağız.

Google Analytics, Blogcular için Neden Önemli?

Bir blog oluşturduktan sonra, #1 hedefiniz daha fazla trafik ve aboneye ulaşmaktır. Google Analytics, size önemli istatistikleri gösteren veri odaklı kararlar almanıza yardımcı olur. Görebilirsin:

Web sitenizi kim ziyaret ediyor?

Analytics’in bu bölümü, hedef kitlenizin coğrafi konumunun ne olduğunu, hangi tarayıcının sitenizi ziyaret etmek için kullandığını ve ekran çözünürlüğü, JavaScript desteği, Flash desteği, dil ve diğer önemli bilgileri kullanır.

Bu veriler son derece kullanışlıdır ve çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Özel bir tasarım alırken, sitenizin kitlenizle uyumlu olmasını sağlamak için kullanıcı verilerini kullanabilirsiniz.

Kullanıcılarınızın çoğu Flash desteğine sahip değilse, flash öğesini sitenize eklemekten kaçınmalısınız. Kullanıcılarınızın çoğu 1280 ekran çözünürlüğündeyse, tasarımınızın bu çözünürlükle uyumlu veya daha küçük olduğundan emin olun.

İnsanlar web sitenizdeyken ne yapar?

Kullanıcıların web sitenizde nereye gittiğini, web sitenizde ne kadar kalacağını ve hemen çıkma oranının ne olduğunu (kullanıcıların ilk ziyarette sitenizden çıktıklarının yüzdesini) izleyebilirsiniz.

Bu bilgileri kullanarak, hemen çıkma oranını azaltabilir ve sayfa görünümlerinizi artırabilirsiniz.

Ayrıca en popüler makalelerinizi, o kadar iyi çalışmayan makaleleri ve kullanıcılarınızın ne tür içerik aradıklarını da bulabilirsiniz.

İnsanlar web sitenizi ne zaman ziyaret eder?

Siteniz için günün en sıcak saatlerine bakarak, içeriğinizi yayınladığınız zamanı seçebilirsiniz. Bu saat dilimi sizinkiyle uyumlu değilse, gönderinizi o saatte olacak şekilde zamanlayabilirsiniz.

İnsanlar web sitenizi nasıl bulur?

Analizin bu bölümü, kullanıcıların nereden geldiğini gösterir (örneğin: Arama Motorları, Doğrudan Bağlantılar, Başka bir siteden gelen referanslar).

Ayrıca, ziyaretçilerinizin yüzde kaçının bu kaynaklardan geldiğini gösterir. Google analytics, bu kategorilerin her birinin dağılımını sunar. Arama motoru kategorisindeyse, hangi arama motorunun size en çok trafik sağladığını (Google, Yahoo, Bing vb.) Gösterir.

Yönlendirme kaynaklarının dağılımı, hangi sitelerle en çok çalışmanız gerektiğini gösterir. En çok tavsiye edilen kaynağınız Facebook ise, Facebook kitlenizi özel hissettirmek için özel Facebook içeriğine sahip olmanız gerekir.

Yönlendirme kaynağınız harici bir web sitesiyse, o zaman bu web sitesiyle (misafir sonrası takas değişimi veya başka bir şey) bir ortaklık kurmayı düşünebilirsiniz.

İnsanlar içeriğinizle nasıl etkileşime giriyor?

Google Analytics, kullanıcılarınızın sitenizin içeriğiyle nasıl etkileşimde bulunduğunu gösterir. Kullanıcının yüzde kaçı sitenizde hangi bağlantıyı tıklattığını ve çok daha fazlasını gösterir.

Hedeflerinize en uygun olanı anlamak için Google Analytics’te içerik denemeleri oluşturarak A/B ayırma testlerini çalıştırabilirsiniz.

Kullanıcı etkileşimini görerek, içeriğinizi kullanıcılarınızın çevresinde çalıştırabilirsiniz. Yukarıdaki soruların cevaplarını görerek, siteniz için işe yarayan stratejilere odaklanabilir ve işe yaramayan stratejileri önleyebilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, tahminde bulunma işlemini ortadan kaldırın ve önemli istatistiklere odaklanın; böylece veri odaklı kararlar verebilirsiniz. WordPress Google Analytics Kurulumu için uygulama adımları.

Google Analytics’e Nasıl Kaydolunur?

WordPress Google Analytics Kurulumu için öncelikle Google Analytics ücretsiz olarak kullanılabilir ve ihtiyacınız olan tek şey kaydolmak için bir Google veya Gmail hesabıdır. Kayıt işlemi oldukça basittir, Google Analytics hesabınızı oluşturmak için aşağıdaki talimatları adım adım izleyin.

Adım-1: Öncelikle Google Analytics kaydolmasını ziyaret etmeniz gerekir.

Sizden Google hesabınızla giriş yapmanız istenecek. Zaten bir Google veya Gmail hesabınız varsa, oturum açmak için bunu kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, devam edip kendiniz için bir Google hesabı oluşturabilirsiniz.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Adım-2: Gmail hesabınızla oturum açtıktan sonra, aşağıdakine benzer bir ekran istenecektir. Bu, Google analitik için Gmail hesabınızla kaydolacağınız yerdir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Adım-3: Bir sonraki ekranda, bir web sitesi veya mobil uygulama arasında seçim yapmanız istenecektir. Web sitesini seçtiğinizden emin olun.

Bundan sonra, hesap adı (Bu web sitesi için Google Analytics profil adı olacak), Web sitesi adı, web sitesinin URL’si, ülke ve saat dilimini girmeniz gerekir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Bu bilgileri girdikten sonra, İzleme Kimliği Al düğmesine tıklayın. Kabul etmeniz gereken Google Analytics şartlar ve servisi size sunulacak, bu yüzden ‘Kabul Ediyorum’ düğmesini tıklayın.

Adım-4: Şimdi Google Analytics izleme kodunuz size sunulacak. Bu izleme kodunu kopyalayabilirsiniz çünkü aşağıda kullandığınız yönteme bağlı olarak WordPress sitenize girmeniz gerekecektir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

WordPress sitenize kodu yükledikten sonra, tekrar ziyaret etmeniz gerekebileceği için analitik tarayıcı sekmesini açık bırakmanızı öneririz.

Artık bir Google Analytics hesabı kurduğunuza göre, Google Analytics’in WordPress’e nasıl yükleneceğine bir göz atalım.

WordPress Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics’i WordPress’te kurmanın birkaç farklı yolu vardır. İlk seçeneğin en kolay, sonuncunun ise en zor olduğu üç yöntem göstereceğiz.

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

MonsterInsights tarafından WordPress için Google Analytics

MonsterInsights, WordPress için en popüler Google Analytics eklentisidir. Bloomberg, PlayStation, Zillow ve daha pek çok şeyi içeren 1 milyondan fazla web sitesi bunu kullanıyor.

Google Analytics’i WordPress’e eklemenin en kolay ve en iyi yolu (tüm kullanıcılar yeni başlayanlar ve uzmanlar için).

MonsterInsights, ücretli bir premium eklenti ve ücretsiz bir sürüm olarak kullanılabilir. Bu eğiticide, MonsterInsights ücretsiz sürümünü kullanacağız.

E-ticaret izleme, Reklam izleme, Yazar izleme, vb. Gibi daha gelişmiş özellikler istiyorsanız MonsterInsights Pro sürümünü kullanabilirsiniz. Bunları ayarlama süreci aynıdır.

Başlayalım.

Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildiğinde, eklenti WordPress yönetici menünüze “Insights” etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıklamak MonsterInsights kurulum sihirbazını getirecektir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Öncelikle, web siteniz için bir kategori seçmeniz istenecektir (bir işletme web sitesi, blog veya çevrimiçi mağaza). Birini seçip ‘Kaydet ve Devam Et’ düğmesini tıklayın.

Ardından, “Connect MonsterInsights” düğmesine tıklamanız gerekir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Bu işlem, oturum açtığınızda Google hesaplarını açmanızı veya bir Google hesabı seçmenizi isteyeceğiniz bir açılır pencere açar.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Ardından, MonsterInsights’ın Google Analytics hesabınıza erişmesine izin vermeniz istenecek.

WordPress'te Google Analytics Nasıl Kurulur

MonsterInsights’ın Google Analytics hesabınıza erişmesine “izin ver” butona tıklayarak devam edin.

Son adım, izlemek istediğiniz profili seçmektir. Burada web sitenizi seçmeniz ve ardından devam etmek için ‘Tam kimlik doğrulama’ düğmesini tıklamanız gerekir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

MonsterInsights şimdi web sitenize Google Analytics’i yükleyecek. Bundan sonra, web siteniz için önerilen ayarları seçmeniz istenecektir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesi için işe yarar. Bir bağlı kuruluş bağlantı eklentisi kullanıyorsanız, bağlı kuruluş bağlantılarını gizlemek için kullandığınız yolu eklemeniz gerekir. Bu, bağlı kuruluş bağlantılarınızı Google Analytics’te izlemenize olanak sağlar.

Ayarlarınızı kaydetmek için Kaydet ve Devam Et düğmesine tıklayın.

Ardından, MonsterInsights size PRO’ya yükseltirseniz erişebileceğiniz ücretli eklentiler gösterecektir. Bu adımı atlamak için basitçe Continue Kaydet ve Devam Et ’düğmesini tıklayabilirsiniz.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Bundan sonra, en iyi WordPress iletişim formu eklentisi olan WPForms eklentisini kurmanız istenecek. Yükleyebilir veya “Bu Adımı Atla” yı tıklamanız yeterlidir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Bunları başarıyla yüklediğiniz ve Google Analytics’i WordPress sitenize kurarsınız. Unutmayın, istatistiklerinizi göstermeden önce bir süre Google Analytics’in alacağını unutmayın.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

MonsterInsights ile ilgili en iyi bölüm, Google Analytics raporlarınızı WordPress panonuzda görüntüleyebilmenizdir Basitçe Insight » Raporlar sayfasını ziyaret edin.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Not: MonsterInsights daha önce Yoast tarafından WordPress için Google Analytics olarak biliniyordu. WPBeginner’ın kurucusu Syed Balkhi, 2016 yılında eklentiyi satın aldı ve MonsterInsights’a dönüştürdü. Artık premium WordPress eklentileri ailemizin bir parçası.

Üstbilgi ve Altbilgiler Eklentisini yerleştirin

Bu yöntem MonsterInsights kadar iyi değil çünkü gelişmiş izleme yapılandırması yapamayacak ve Google Analytics verilerini WordPress panonuzda göremeyeceksiniz.

Öncelikle, Üstbilgi ve Altbilgi Ekleme eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, adım adım WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili  kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmeden sonra, Ayarlar » Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Burada, 4. adımda kopyaladığınız Google Analytics kodunu başlıklar bölümüne yapıştırmanız gerekir.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Hepsi bu kadar, Google Analytics’i sitenize başarıyla yüklediniz.

Google Analytics’i WordPress Tema’ya yükleyin.

Bu yöntem, kodu bilen ileri düzey kullanıcılar içindir. Biraz güvenilmez çünkü temayı değiştirirseniz veya güncellerseniz kodunuz kaybolur. Bu yöntemi kullanmanızı neredeyse hiç önermiyoruz.

WordPress dosyalarınıza ilk kez kod ekliyorsanız, WordPress’te yapıştırma kod parçacıklarının nasıl kopyalanacağına dair kılavuzumuza göz atın.

Header.php dosyasına kod ekleyin

WordPress temanızdaki header.php dosyasını düzenleyin ve kopyaladığınız kodu 4. adımda <body> etiketinin hemen arkasına yapıştırın.

Değişikliklerinizi kaydetmeyi ve dosyayı sunucunuza geri yüklemeyi unutmayın.

Function.php Dosyasıyla Ekleme

Ayrıca, WordPress fonksiyonları dosyasına Google Analytics izleme kodunu da ekleyebilirsiniz. Ardından, otomatik olarak izleme kodunu WordPress sitenizdeki her sayfaya ekler.

Bu kodu temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekir.

<?php
add_action('wp_head', 'wpb_add_googleanalytics');
function wpb_add_googleanalytics() { ?>
 
// Google Analytics kodunu buraya yapıştır Adım-4
 
<?php } ?>

Google Analytics Web Sitesinde Raporları Görüntüleme

Google Analytics, istatistiklerinizden toplanan verilerin bir hazinesini gösterme yeteneğine sahiptir. Bu verileri Google Analytics panonuzu ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz.

WordPresste Google Analytics Nasıl Kurulur

Dahili Google Analytics raporlarını sol sütunda göreceksiniz. Her bölüm farklı sekmelere bölünmüştür ve bir sekmeye tıklamak daha fazla seçenek göstermesi için genişletecektir.

  • Gerçek Zamanlı Bu rapor size trafiğinizin gerçek zamanlı görünümünü gösterecektir.
  • Kitle sekmesi, kullanıcılarınızı anlamanıza yardımcı olacak raporlar gösterir.
  • Edinme raporları, kullanıcılarınızın nereden geldiğini keşfedin.
  • Davranış raporları, kullanıcılarınızın sitenize ulaştıktan sonra ne yaptığını özetler.
  • Dönüşüm raporları, hedeflerinize karşı ne kadar iyi çalıştığınızı gösterir.

Google Analytics’ten En İyi Şekilde Yararlanma

Google Analytics, tonlarca muhteşem özelliğe sahip inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Bazıları oldukça açık ve kullanımı kolaydır, bazıları ise ek kurulum gerektirir.

İşte Google Analytics raporlarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak kaynaklardan bazıları.

  • Google Analytics ile WordPress’teki kullanıcı katılımını izleyin
  • WooCommerce müşterilerini Google Analytics’te izleyin
  • WordPress’te giden bağlantıları izleme

Google Analytics, Google Arama Konsolu ile (daha önce Google Web Yöneticisi Araçları) en iyi şekilde çalışır. Web sitenizin arama sonuçlarında nasıl çalıştığını görmenizi sağlar. Web sitenizi büyütmek için nasıl kullanılacağını öğrenmek için eksiksiz Google Arama Konsolu kılavuzumuza bakın.

Umarız bu makale Google Analytics’i WordPress’e nasıl yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca yeni başlayanlar için WordPress SEO rehberimizi de görmek isteyebilirsiniz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

WordPresste Yorumlar Nasıl Kapatılır (Temel Kılavuz)

Önceki yazı

WordPress Tema Framework nedir? Artıları, Eksileri ve Daha Fazlası

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir