Eklentiler

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur – Adım Adım 3 Yöntem

0
WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

WordPress’i kurduktan sonra, her başlayanın öğrenmesi gereken ilk soru, bir WordPress Eklenti Nasıl Kurulur? Eklentiler, WordPress’e galeri, slayt gösterisi vb. Ekleyebilmeniz için yeni özellikler eklemenizi sağlar. WordPress için binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti bulunmaktadır. Bu adım adım kılavuzda, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

Başlamadan önce

WordPress.com kullanıyorsanız, eklentileri yükleyemezsiniz.

Kullanıcılardan sık sık WordPress kontrol panelindeki eklenti menüsünü göremediklerini söyleyen şikayetler alıyoruz. Bunun nedeni, sınırlamaları olan WordPress.com’u kullanıyor olmanızdır.

İş planlarına yükseltmediğiniz sürece eklentileri WordPress.com’a yükleyemezsiniz. Öte yandan, kendi barındırma WordPress.org web sitenize istediğiniz eklentiyi hemen yükleyebilirsiniz (kendi kendine barındırılan WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları görün).

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmek istiyorsanız, WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl doğru bir şekilde geçeceğinizi öğreten yazımızı okuyun. Bu yazımızda WordPress Eklenti Nasıl Kurulur bunu öğreteceğiz.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

Adım adım yazdığımız her adımı videolu öğretici ile destekledik. Dilerseniz WordPress Eklenti Nasıl Kurulur videomuzu izleyerek adımları takip edebilirsiniz.

Dilerseniz de videoyu izlemek yerine WordPress Eklenti Nasıl Kurulur makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

WordPress Eklenti Aramayı Kullanarak Eklenti Kurun

Bir WordPress eklentisi kurmanın en kolay yolu, eklenti aramayı kullanmaktır. Bu seçeneğin tek dezavantajı, bir eklentinin yalnızca ücretsiz eklentilerle sınırlı olan WordPress eklenti dizininde olması gerektiğidir.

Yapmanız gereken ilk şey WordPress yönetici alanınıza gidin ve Eklentiler » Yeni Ekle ‘ye tıklayın.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir ekran göreceksiniz. Bizim yaptığımız gibi eklenti adını veya aradığınız işlevselliği yazarak eklentiyi bulun. Ondan sonra, aşağıdaki örnekte olduğu gibi çok sayıda liste göreceksiniz:

wordpress eklenti nasıl kurulur

Sizin için en uygun olan eklentiyi seçebilirsiniz. Aramamızdan bu yana, ilk eklenti olan Floating Social Bar‘ı aradık, Şimdi Kur ’düğmesini tıklayacağız.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

WordPress şimdi eklentiyi indirip yükleyecektir. Bundan sonra, eklentiyi etkinleştirmek veya eklenti yükleyicisine geri dönmek için bir bağlantı içeren başarı mesajını göreceksiniz.

Sitenize bir WordPress eklentisi yüklenebilir, ancak siz etkinleştirmeden çalışmaz. Öyleyse devam edin ve eklentiyi WordPress sitenizde etkinleştirmek için etkinleştirme eklentisi bağlantısına tıklayın.

Hepsi bu, ilk WordPress eklentinizi başarıyla yüklediniz.

Bir sonraki adım, eklenti ayarlarını yapılandırmaktır. Bu ayarlar her eklenti için değişkenlik göstereceğinden, bu yazıdakileri kapsamayacağız.

WordPress Eklentisini Kendiniz Ekleyin

Ücretli WordPress eklentileri, WordPress eklenti dizininde listelenmez ve bu eklentiler ilk yöntem kullanılarak yüklenemez.

Bu nedenle, WordPress bu tür eklentileri yüklemek için Upload yöntemine sahiptir. Yönetici alanındaki yükleme seçeneğini kullanarak WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz.

Öncelikle, eklentiyi kaynaktan indirmelisiniz (bir zip dosyası olacaktır). Daha sonra WordPress admin alanına gidip Eklentiler » Yeni Ekle ‘yi ziyaret etmeniz gerekir.

Bundan sonra, sayfanın üstündeki Eklenti Yükle düğmesine tıklayın.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

Bu sizi eklenti yükleme sayfasına götürür. Burada dosya seç düğmesine tıklamanız ve daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz bir eklenti dosyasını seçmeniz gerekir.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

Dosyayı seçtikten sonra, şimdi yükle düğmesine tıklamanız gerekir.

WordPress şimdi eklenti dosyasını bilgisayarınızdan yükleyip sizin için kuracaktır. Kurulum bittikten sonra böyle bir başarı mesajı göreceksiniz.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

Yüklendikten sonra, eklentiyi kullanmaya başlamak için Eklentiyi Etkinleştir bağlantısına tıklamanız gerekir.

Ayarları gereksinimlerinize uyacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu ayarlar her eklenti için değişkenlik göstereceğinden, bu yazıdakileri kapsamayacağız.

FTP Kullanarak WordPress Eklentisini Elle Yükleme

Bazı durumlarda, WordPress barındırma sağlayıcınızın, yönetici alanından bir eklenti yükleme yeteneğinizi sınırlayabilen dosya kısıtlamaları olabilir.

Bu durumda en iyisi eklentiyi FTP kullanarak manuel olarak kurmak.

FTP yöneticisi yöntemi yeni başlayanlar için en az kullanışlıdır.

Öncelikle eklentinin kaynak dosyasını indirmeniz gerekir (bir zip dosyası olacaktır). Sonra, zip dosyasını bilgisayarınıza çıkartmanız gerekir.

Eklenti zip dosyasını ayıklamak aynı ada sahip yeni bir klasör oluşturur. Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize manuel olarak yüklemeniz gereken klasör budur.

Ana makinenize FTP yöneticisi aracılığıyla erişmeniz gerekir. FTP kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa, WordPress barındırma sağlayıcınıza başvurun ve onlara sorun.

Bilgisayarınızda FTP istemcisini açın ve web sunucunuz tarafından sağlanan giriş bilgilerini kullanarak web sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra, /wp-content/plugins/ yoluna erişmeniz gerekir.

Ardından, zip dosyasından çıkardığınız klasörü web sunucunuzdaki /wp-content/plugins/ klasörüne yükleyin.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

Dosyaları yükledikten sonra, WordPress yönetici alanını ziyaret etmeniz ve yönetici menüsünde Eklentiler bağlantısını tıklamanız gerekir. Eklentinizin eklentiler sayfasına başarıyla yüklendiğini göreceksiniz.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

Eklentinin altındaki Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir. Etkinleştirmeden sonra eklenti ayarlarını yapılandırmanız gerekebilir. WordPress eklentileri, bir eklentiden diğerine farklılık gösteren kendi ayarlarıyla gelir, bu yüzden burada tanımlayamayız.

Umarız bu makalemiz WordPress Eklenti Nasıl Kurulur sorunuza cevap olmuştur. Ayrıca kullanabileceğiniz en iyi WordPress Yedekleme eklentileri hakkında ki yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz. Bu makalelerin her biri, eklentilerin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım talimatlarla birlikte gelir.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

Nedir: Alt Alan Adı

Önceki yazı

Doğru Alan Adını Seçmek için 11 İpucu

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Eklentiler