Rehber

WordPress Child Tema Nedir? Artı ve Eksileri

0

WordPress tema framework nedir? WordPress child tema nedir? Önceki yazımızda WordPress tema frameworkünün ne olduğunu zaten açıklamıştık. Bu makalede, WordPress child tema nedir, ne zaman child tema oluşturmalı, insanlar neden child tema kullanmalı ve son olarak child tema kullanmanın avantaj ve dezavantajları gibi soruları cevaplamak için elimizden geleni yapacağız. Umudumuz, bu makaleyi okuduktan sonra, bir WordPress child temasının ne olduğu hakkında net bir anlayışa sahip olacaksınız ve bir child tema kullanıp kullanmamanız gerektiğini bilmenizdir.

WordPress Child Tema Nedir

WordPress Child Tema Nedir?

Bir WordPress child teması, işlevselliğini başka bir WordPress ana teması olan üst temadan devralan tema WordPress chilt teması denir. Child temalar, söz konusu temayı yükseltme yeteneğini kaybetmeden mevcut bir WordPress temasını özelleştirmek veya ince ayar yapmak istediğinizde kullanılır. Geçmişte, tüm özel stillerinizi ve yaptığınız değişiklikleri kaybetmeden WordPress temalarını güncellemenin kolay bir yolu yoktu. Bu, popüler temalarda yaygın olarak kullanılan bir senaryoyu aniden anlamanın büyük bir istismara sahip olması ve temalarınızı en kısa zamanda güncellemeniz gerektiğinde kaos haline gelir. Zor bir seçim haline gelir, çünkü bir güncelleme yaparsanız tüm özel stilleri kaybedersiniz. Diğer taraftan, yeterince hızlı güncelleme yapmazsanız sitenizin saldırıya uğraması riski vardır.

WordPress Child Tema Nedir

Çekirdek ekip ve topluluk bu sorunu ana tema ve child tema kavramını getirerek çözmeye karar verdi. WordPress’teki bir child tema, ana temanın kendisinde herhangi bir değişiklik yapmadan tüm ana işlevselliğin işlevlerini, özelliklerini ve kodunu devralır. Bu, kullanıcıların ana temanın stilini değiştirmesine ve ana temayı güncelleme yeteneğini kaybetmeden özellikler eklemesine/değiştirmesine izin verir.

Teoride, herhangi bir WordPress temasının child temaları olabilir, ancak tüm WordPress temaları iyi ana temalar değildir. Sınırlı işlevsellik ve özelliklere sahip bir ana tema, çoğu durumda tam olarak ideal bir ana tema adayı değildir. Makalede daha sonra yer alan istisnalar hakkında konuşacağız.

Tema frameworkleri olarak da bilinen iyi bir ana tema genellikle kendi eylem kancalarını ve filtrelerini içerir. Bu, tasarımcıların ve geliştiricilerin, zaman zaman child temalarını kullanarak sağlam bir özel WordPress sitesi oluşturmasını sağlar.

Neden WordPress Child Tema kullanıyor?

Tasarımcılar ve geliştiriciler, gelişimlerini hızlandırmak için child temaları kullanır. İyi bir ana tema kullanırken, bir WordPress sitesi oluşturmak için harcadığınız süreyi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Tüm iyi ana temalar aka tema frameworkleri, tonlarca işlevsellik ve özelleştirme seçenekleri sunar, bu nedenle her şeyi kodlamanız gerekmez. Kendin-yap kullanıcıları, gerektiğinde ana temayı güncelleme kabiliyetini kaybetmeden mevcut temayı çimdiklemek için sıklıkla child temalar oluşturur.

Bir WordPress child teması oluşturmak, yeni bir klasörde yeni bir style.css dosyası oluşturmak kadar basit olabilir. Tek ihtiyacınız olan, yeni style.css başlığınızda şablonu tanımlayan bir satırdır (referans için Codex’e bakabilirsiniz ayrıca WordPress child tema oluşturma rehberimizi inceleyebilirsiniz). Sağlam bir child tema, daha fazla değilse, ana teması kadar çok şablon dosyasına sahip olabilir. Bir child tema, ana temada bile bulunmayan şablon dosyalarına sahip olabilir.

Ne Zaman Child Tema Kullanmalısınız?

WordPress Child Tema Nedir

Bir child tema kullanma kararı genellikle ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Kendimiz ve müşterilerimiz için oluşturduğumuz çoğu site, Genesis tema frameworkünün child temalarıdır. Projenin çok karmaşık veya çok basit olduğu nadir durumlarda, bağımsız bir WordPress teması olarak oluşturuyoruz. WordPress geliştiricileri olarak, kaliteli temalar oluştururken iş akışımızı kolaylaştırmamız gerekiyor. Genesis çerçevesinin bir child temanı yaratmak, sadece bunu başarmamıza yardımcı oluyor.

Kullanıcılar için child temaları, yalnızca temanızın functions.php dosyasına sürekli olarak yeni işlevler eklerseniz ve/veya temanızın style.css dosyasını eklerken/değiştiriyorsanız bulursunuz. Bu gibi durumlarda, bir child tema kullanmanızı önemle öneririz. Kısa bir süre önce WordPress buluşma konuşmamız sırasında üyelerden biri, sadece özel stiller ekleyip eklemediğinizi sordu. Bir child tema veya özel bir CSS eklentisi kullanmak daha mı iyi?

Bunun cevabı, teknoloji konusunda ne kadar anlayışlı ve rahat olduğunuza bağlıdır. Yalnızca birkaç öğenin stilini değiştiriyorsanız, özel bir CSS eklentisi kullanmak gayet iyi çalışır. Bununla birlikte, kendinizi tüm renk şemasını değiştirirken, CSS’de vb. Hareket ettirirken bulursanız, kesinlikle bir child tema kullanmayı düşünmelisiniz.

İyi bir Ana Tema seçmek ÖNEMLİDİR

Tüm WordPress frameworkleri ana temalardır, ancak tüm ana temalar framework değildir. Bunu yeterince vurgulayamayız. Herhangi bir WordPress temasının child temaları olabilirken, hepsinin tema framework olarak kullanılması amaçlanmamıştır. Çok fazla işlevsellik sunmayan bir ana temanın child temanı yaratma hatalarını yapan sayısız yeni başlayanlar gördük.

Kendinizi ana tema dosyalarının çoğunu değiştirirken bulacağınız bir child tema oluşturuyorsanız, işleminizi yeniden düşünmelisiniz. Örneğin, Yirmi Eleven temasını gerçekten seviyorsunuz ve bir child tema oluşturmaya karar verdiniz. Child temanızda, style.css dosyası ve functions.php dosyanız vardı. Bunun da ötesinde, altbilginin görünme şeklini beğenmediğinize karar verdiniz, bu yüzden footer.php eklendi. Başlık, vb. İçin de aynıdır. Bu durumda, yirmi on bir ana tema olarak kullanmamalısınız. Aksine, kendi özel temanıza dönüştürdüğünüz bir başlangıç ​​teması olarak kullanmanız gerekir.

Neredeyse tüm ana tema dosyalarının geçersiz kılındığı için tamamen bağımsız özel temalar olan özel child temalar yaratan bazı kullanıcılarımız oldu.

Kısacası, güçlü bir ana temanın işlevselliğine, özelliklerine ve uygunluğuna ihtiyacınız olduğunda, kendiniz için fazla kod yazmadan bir child tema kullanmalısınız.

WordPress Child Tema Avantajları

Çoğu şey gibi, WordPress Child temasını kullanmanın avantajları ve dezavantajları vardır. İlk önce avantajlara bir göz atalım.

  • Güvenli Güncellemeler
    Child tema, otomatik olarak ana temanın özelliklerini, stillerini ve şablonlarını devralır. Bu, ana temayı hiç değiştirmeden child temaları kullanarak sitenizde değişiklik yapmanızı sağlar. Ana temanın yeni bir sürümü geldiğinde, tüm değişiklikleriniz child temana kaydedilirken güvenle güncelleyebilirsiniz.
  • Uzatması Kolay
    Güçlü bir tema framework üzerine inşa edilmiş bir child tema, çok fazla kod yazmadan büyük miktarda esneklik sağlar. Diğer şablon dosyalarından geçmeden yalnızca ihtiyacınız olan şablon dosyalarını ve işlevlerini seçerek değiştirebilirsiniz. Yeni işlevsellik ve çok daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
  • Güvenli Fallback
    Tam bir tema oluştururken, onlar için tüm olası senaryoları ve kodları düşünmeniz gerekir. Ancak, bir child tema üzerinde çalışırken ve bir şeyi kodlamayı unuttuğunuzda, ana temanın işlevini geri dönüş seçeneği olarak her zaman vardır.

WordPress Child Tema Dezavantajları

Child temaları kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri, ana tema hakkında bilgi edinmek için yatırım yapmanız gereken zamandır. Her biri kendi kancaları ve filtreleri olduğu için sağlam çerçevelerle çalışırken özellikle bir öğrenme eğrisi vardır. Potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için bunları gerçekten bilmek zorundasınız. Kanımızca bu öğrenme eğrisi bir defalık bir şey. Örneğin, oluşturduğunuz ilk birkaç child tema sizi daha uzun sürebilir, ancak bundan sonra çok kısa sürede özel web siteleri oluşturacaksınız. Genel performansınız artacaktır.

Çoğu zaman bir başka dezavantaj, ana temanızın geliştiricilerinin ilgisini kaybedebileceğini ve bırakabileceğini, child temanızda kullandığınız bir özelliği bırakabileceğini veya child temanızı tamamen mahvedecek bir değişiklik getirebileceğini belirtti. Bu göründüğü kadar kötü değil. Temel olarak, tüm iyi WordPress temaları açık kaynaklı ve GPL’dir. Ana tema geliştiricisi projeyi terk ederse, o zaman hiçbir şey onu kullanmayı bırakmanız gerektiğini söylemez. Çoğu zaman, toplumdaki diğer insanlar projeyi devralmaya başlar. Orijinal tema geliştiricileri belirli bir özelliği kaldırırsa, basitçe child temanıza ekleyebilirsiniz. Bunun için bir kod var. Son olarak, beğenmediğiniz sert bir değişiklik yaparlarsa, güncellemeyi her zaman önleyebilirsiniz. Güvenlik açığı olduğunda tema güncellemeleri çok önemlidir. Kullanıcıların her zaman temaları güncellemelerini öneririz, çünkü diğer komut dosyaları ve eklentilerle gelecekteki uyumluluk sağlanmasına yardımcı olur.

Genesis gibi ticari bir tema framework kullanıyorsanız, temanızı yükseltmenize veya sorunları gidermenize yardımcı olacak destek seçeneğiniz vardır. Ayrıca Genesis gibi bir platform ortadan kalkmayacak çünkü binlerce müşteriyle istikrarlı bir iş organizasyonu var. Örneğin, belirli yerleşik widget’ları kaldırdılar, ancak bunları kullanmak isteyenler için bunları herkese açık olarak eklentiler olarak kullanılabilir hale getirdiler.

Sonuç

Herhangi bir WordPress temasının child temalarını her zaman oluşturabilseniz bile, bazen bir child temaya ihtiyaç duymayabileceğinizi bilmek önemlidir. Child temanız için planladığınız değişiklik sayısını düşünün, planladığınız değişiklikler küçükse, temanızda her zaman bir custom-style.css dosyası oluşturabilir veya bir Özel CSS eklentisi kullanabilirsiniz. Değişiklikler, çekirdek ana tema dosyalarını geçersiz kıldığınız yerde çok aşırıysa, muhtemelen özel bir tema oluşturmalısınız.

Bu makalenin WordPress Child teması’nın ne olduğunu ve sizin için uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Lütfen sorularınızı aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.
Ayrıca WordPress child tema oluşturma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

Küçük işletmeler için 6 En iyi işletme Telefonu Servisi (2019)

Önceki yazı

WordPress Zamanlama Kaçırıldı Hatası Çözümü (Missing Schedule)

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Rehber