Doğru Alan Adını Seçmek
0

Web siteniz için doğru alan adını seçmek yani halk arasındaki adıyla internet sitenizin adresini seçmek başarınız için çok önemlidir. Eğer yanlış alan adı seçerseniz ve alan adını değiştirmek isterseniz o zaman markanızı ve arama sıralamalarını zarar vermeden daha sonra bir güçlük olabilir..

Bu yüzden en baştan en iyi alan adını seçmeniz son derece önemlidir.

İlk başladığınızda, mükemmel bir alan adı ile akılda kalıcı işletme adı fikirleri bulmak zor olabilir.

Bu makalede, alan adı fikirleri edinmek için gereken tüm araçları ve ipuçlarını paylaşacağız, en iyi alan adını seçip yeni alan adınızı kaydettireceğiz (ücretsiz).

Doğru Alan Adını Seçmek için 11 İpucu

Bir blog başlatırken, bir alan adı seçmek stresli olabilir, çünkü bir hata yapmak istemezsiniz.

İşlemi kolaylaştırmak için, web siteniz için en iyi alan adını seçmek için kullanabileceğiniz 14 adımlı basit bir çerçeveye sahibiz.

Daha fazla ayrıntı içeren bu ipuçlarına tek tek göz atalım.

1- Uzantı .com Olmalı

Dogru Alan Adını Seçmek

Günümüzde orijinal .com, .net ve .org’dan .pizza, .photography ve hatta .blog gibi niş uzantılara kadar birçok yeni alan adı uzantısı bulunmaktadır.

Her zaman .com bir uzantı seçmenizi öneririz.

Yeni uzantıları kullanarak akıllı blog adlarıyla gelmek cazip gelse de, .com hala en köklü ve güvenilir alan adı uzantısıdır.

.Ninja veya .photography gibi daha yeni alan adı uzantıları güvenilmez olabilir.

nokta-com alan adları da en unutulmaz. Pek çok kullanıcı, özellikle de teknoloji meraklısı olmayanlar, düşünmeden, her alanın sonuna otomatik olarak “.com” yazacaktır.

Web siteniz jane.photography gibi bir şeyse ve kullanıcılarınız yanlışlıkla jane.photography.com yazıyorsa, photography.com web sitesinde bir hata sayfasına yönlendirilecektir.

.com’a bağlı kalarak bu riskten kaçınmak akıllıca olur.

Şunu da belirtelim, çoğu akıllı telefon klavyesinde otomatik olarak bir .com düğmesi bulunur.

2- Alan Adınızda Anahtar Kelime Kullanın

Anahtar kelimeler bir alanda önemli bir rol oynamaktadır. Alan adınızdaki anahtar kelimeleri kullanarak, arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu söylersiniz. Kaliteli içerik ve iyi kullanıcı deneyimi ile birlikte, alan adınızdaki anahtar kelimeler Google ’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Hedef anahtar kelimelerinizle, daha önce alınmamış iyi bir alan adı bulmak çok zor.

alan adınızı öne çıkarmak için yaratıcı olmanız ve anahtar kelimelerinizi diğer kelimelerle birleştirmeniz gerekir.

3- Alan Adınızı Kısa Tutun

Anahtar kelimeler önemli olsa da, alan adı uzunluğuyla aşırıya gitmeyin. Kısa ve akılda kalıcı bir alan adına sahip olmak daha iyidir.

Alan adınızı 15 karakterin altında tutmanızı tavsiye ederiz. Daha uzun etki alanları, kullanıcılarınızın hatırlaması için daha zordur.

Ayrıca, kullanıcılar daha uzun adları yazarken yazım hataları yaparlar bu da ziyaretçi trafiği yaşamanıza sebep olur.

Bu nedenle alan adınızı kısa tutmak iyi bir fikirdir.

4- Alan Adınızı Telaffuzu ve Yazımı Kolay Olsun

Yazarken ve konuşurken alan adınızı kolayca paylaşabilmelisiniz. alan adınızı şahsen ne zaman paylaşmanız isteneceğini asla bilemezsiniz.

Alan adınızı, profesyonel bir işletme e-posta adresi oluşturmak için kullanmayı planlıyorsanız, herhangi bir dinleyiciyi anlamak ve hecelemek kesinlikle kolay olmalıdır.

5- Benzersiz ve Marka Olabilecek İsim Seçin

Blog alan adınızın benzersiz olması gerekir, böylece okuyucularınızın akıllarında göze çarpabilirsiniz. Nişunuzdaki diğer blogları araştırmak ve hangi alan adlarını kullandıklarını öğrenmek akıllıcadır.

Yanlışlıkla bir ticari marka adı kullanmak veya başka bir blogcu kopyalamakla suçlanmak istemezsiniz.

Ayrıca daha marka olabilecek bir alan adı seçmeyi de düşünebilirsiniz.

Marka olabilecek alan adları benzersiz, akılda kalıcıdır. Örneğin, “Amazon.com”, “BuyBooksOnline.com” dan çok daha fazla markalanabilir bir addır.

6- Alan Adında Kısa Çizgilerden Kaçının

Asla tirelerle bir alan adı oluşturmayın. Tire işaretleri, ilişkilendirilmek istemediğiniz spam etki alanlarının bir işareti olabilir.

Tirelenmiş alanlar da yazım hatalarına açıktır. İstediğiniz alan adı zaten alındığı için kısa çizgi içeren bir alan adı seçerseniz, kısa süre içinde yazmayı unuturlarsa, kullanıcılarınız büyük olasılıkla rakip sitenizde bulunacaktır.

7- Çift Harflerden Kaçının

İkili harflerle etki alanlarından kaçınmak iyi bir fikirdir, çünkü yazım trafiğine olan trafiği kaybetme şansınızı artırır. Örneğin, Presssetup.com gibi bir alan adı, yazım hatalarına daha yatkın ve trafik kaybıyla sonuçlanacaktır.

İki katına çıkmış harflerden kaçınmak, alan adınızı yazmayı kolaylaştıracak ve daha markalanabilir hale getirecektir.

8- Genişletmek İçin Yer Bırakın

Endüstri / nişinizle ilgili bir alan adı seçmek akıllıcadır çünkü kullanıcılara web sitenizin ne hakkında olduğu hakkında bir fikir verir. Ancak, uzun vadeli seçeneklerinizi çok fazla sınırlamak istemezsiniz.

Örneğin, bir çiçekçi orkideblog.com gibi bir alan adı seçebilir, ancak daha sonra orkide dışındaki diğer çiçekler hakkında bloglamaya başlamak isteyebilir. Bu durumda, alan adı başka çiçeklerle ilgilenen okuyucuları cezbetmenizi engelleyebilir.

Sitenizi düzgün bir şekilde yeni bir alana taşımak sinir bozucu bir işlem olabilir ve doğru yapmazsanız arama sıralamalarını kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden, baştan itibaren esnek bir alan adı seçmeniz önemlidir.

9- Alan Adınızı Araştırın

Bir alan adı kaydetmeden önce, aynı adı kullanarak daha önce kayıtlı bir işletme olup olmadığını bulmaya çalışın.

Zaten ticari marka olarak benzer veya tam bir ad olup olmadığını görmek için ticari marka araması yapabilirsiniz.

Dogru Alan Adını Seçmek

Çakışan alan adı adlarından kaçınmak için ticari markaları araştırın

Ayrıca bir Google araması yapabilir ve adın Twitter, Facebook, Instagram vb. Gibi en iyi sosyal medya sitelerinde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Benzer veya eşleşen bir isim sadece kafa karışıklığına neden olmaz, aynı zamanda size çok paraya mal olabilecek ciddi yasal sonuçlara da neden olabilir.

Kendi web sitenizi kurup yayınladıktan sonra, web sitenizin adını ve logosunu nasıl markalaştıracağınız ve telif haklarıyla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

10- Akıllı Fikirler İçin Alan Adı Jeneratörlerini Kullanın

Şu anda, 360 Milyondan fazla kayıtlı alan adı var. Bu, pek çok insana tüm iyi etki alanlarının zaten alındığını söyleyerek sonuçlanır.

Tek tek alan adını manuel olarak aramak çok zaman alabilir.

Alan adı üreticilerinin girdiği yer burasıdır. Bu ücretsiz araçlar yüzlerce akıllı alan adı fikrini bulmak için tanımlanmış anahtar kelimelerinizi otomatik olarak arar.

Dogru Alan Adını Seçmek

Çevrimiçi olarak en eski ve en popüler alan adı oluşturma aracından biri olan Nameboy ‘u kullanmanızı öneririz. Daha fazla alan adı fikri bulmak için IsItWP ’nin alan adı oluşturucusunu da kullanabilirsiniz.

11- Başkası Almadan Önce Hızlıca Hareket Edin

Her gün dünyanın her yerinden binlerce yeni alan adı kaydedilmektedir. Beğendiğiniz bir alan adı bulduysanız, çok fazla beklemeyin.

Alan adları emlak gibi. Binlerce insan, gelecekte daha iyi fiyatlar almak için kaydolabilecekleri iyi markalanabilir alan adları arıyor.

Hızlı davranmazsanız, birisi devam edip alan adı fikrinizi kaydedebilir.

Alan adları nispeten ucuz olduğu için, okuyucularımızın hızlı davranmasını her zaman öneriyoruz. Fikrinizi daha sonra değiştirirseniz, basitçe süresinin dolmasına izin verebilirsiniz.

Alan Adı Alabileceğiniz En İyi Yerler

Dogru Alan Adını Seçmek

Kendi alan adınızı nasıl kaydedersiniz ve nasıl ücretsiz bir tane alabilirim?

Web ‘de yüzlerce alan adı kayıtçısı var. Dikkatli bir şekilde seçmek önemlidir, çünkü alanınızı daha sonra taşımak zor olabilir.

Tıpkı web barındırmada olduğu gibi, alan adı kayıtları için fiyatlandırma, 4-24$ arasında değişebilir. Ücretsiz olarak bile alabilirsiniz *.

alan adını nasıl kolayca satın alabileceğinize bir göz atalım.

Web Hosting ile Ücretsiz Alan Adı Kaydı

Web barındırma şirketlerinin çoğunluğu, hizmet olarak alan adı kaydı da sunmaktadır. Bu şirketlerden bazıları, yeni hosting hesaplarıyla ücretsiz alan kaydı sunmaktadır.

Yeni bir web sitesi başlatıyorsanız, bu fırsattan yararlanmak ve alan adınızı ücretsiz olarak almak akıllıca bir fikirdir.

Aşağıda, kullanıcılarımıza web üzerinden% 60’ın üzerinde indirim, ücretsiz SSL sertifikası ve ücretsiz bir alan adı sunan iki WordPress barındırma şirketi vardır:

Bluehost web hosting konusunda en eski ve en büyük markalardan biridir. Resmi bir “WordPress” tavsiye sağlayıcısıdır.

iPage 1 milyondan fazla web sitesine güç veriyor ve web’deki en uygun bütçeli web barındırma hizmeti sağlayıcısıdır. Web barındırma için 1,99 $ / ay, ve ücretsiz bir alan adı olsun.

Çoğu ev sahibinin yalnızca 1 yıl boyunca ücretsiz alan adı kaydı sunduğunu unutmamak önemlidir. İlk yıldan sonra, alan adı kaydınız genellikle yılda yaklaşık 14 ABD Doları düzeyinde yenilenir.

Birçok kullanıcı ilk yıl için ücretsiz alan adından yararlanır, çünkü alan adı için ödeme yapmanız gerekebilir, neden ücretsiz olmasın.

En Popüler Alan Adı Kaydedicileri

Eğer sadece hosting satın almadan bir alan adı kaydetmek istiyorsanız, bunu bir alan adı kayıt şirketinden satın alarak yapabilirsiniz.

Domain.com, piyasadaki en iyi alan adı kayıt şirketlerinden biridir. Akıllı arama özelliği, özel alan adları ve alan adlarınızı yönetmek için gerekli tüm araçları içeren tüm üst düzey alan adlarını sunarlar.

Dogru Alan Adını Seçmek

Domain.com WPBeginner okuyucularına% 25 indirim sunuyor ve domain.com kuponumuz satın alımınıza otomatik olarak uygulanmalıdır.

GoDaddy, dünyadaki en büyük alan adı kayıt şirketidir. 14 milyondan fazla müşteri için 63 milyondan fazla alan adı yönetiyorlar.

Ayrıca web barındırma planları da sunmaktadır. GoDaddy kupon kodumuzu kullanırsanız, ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz.

Son Düşünceler

Bir blogu ilk kez başlatıyorsanız, bir WordPress blogunu nasıl başlatacağınızla ilgili nihai rehberimizi, adım adım her şeyde size yol gösterdiğinden bulabilirsiniz.

Daha fazla alan adı fikri için, en iyi 14 ücretsiz alan adı üreticisi yazımızı görebilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Bu makalenin, blogunuz veya işletmeniz için nasıl mükemmel bir alan adı seçeceğinizi anlamanıza yardımcı olacağını umarız.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

WordPress için 5 En iyi iletişim Formu Eklentisi

Önceki yazı

WordPresste Resim Düzenleme Nasıl Yapılır (Kırp, Döndür, Ölçeklendir, Çevir)

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir