Sozluk

Nedir: Alt Alan Adı

0
subdomain

Bir alt alanı, ana alanı adınızın ek bir parçasıdır. Alt alanlar, web sitenizin farklı bölümlerini organize etmek ve gezinmek için oluşturulur. Ana etki alanınızda birden fazla alt alanı veya alt alanı oluşturabilirsiniz.

Örneğin:

magaza.websiteniz.com

Bu örnekte ‘magaza’ alt alan adı, web siteniz ‘birincil alan adınız’ ve ‘.com’ ise üst düzey alan (TLD). Herhangi bir metni alt alanınız olarak kullanabilirsiniz, ancak yazmanın ve hatırlamanın kolay olduğundan emin olmak istersiniz.

Şirketlerin alt alanları kullanmasının farklı nedenleri vardır. Bir alt alanının en iyi kullanım durumlarından bazılarına göz atalım.

Alt Alan Kullanım Durumları

Bir alt alanının en yaygın kullanımı, bir web sitesinin test veya hazırlık sürümünü oluşturmak içindir. WordPress’i alt alan adınıza yükleyebilirsiniz; ana sitenizden tamamen ayrı bir kurulum olarak çalışacaktır. Genellikle geliştiriciler, canlı sitede yayınlamadan önce bir alt alanı hazırlama sitesinde yeni eklentileri ve güncellemeleri test eder.

Sitenizdeki belirli kullanıcılar için ‘guest.yourwebsite.com’, ‘user.yourwebsite.com’ ve daha fazlası gibi alt alanlar da oluşturabilirsiniz. Bu alt alanlar barındırma alanınızı kullanacaktır. WordPress.com, blogger.com ve diğerleri gibi web sitelerinin diğer kullanıcılara özel web siteleri sunmasının nedeni budur.

Bir alt alanının başka bir yaygın kullanımı, çevrimiçi e-ticaret mağazası oluşturmaktır. Genellikle şirketler, işlemlerin yürütülmesi için ayrı bir alt alanı ister; çünkü e-Ticaret siteleri genellikle daha karmaşık yapılandırmalar gerektirir.

Ayrıca, şirketlerin mobil web siteleri için (m.yoursite.com), yere özel siteler (uk.yoursite.com) ve web sitesinin alt bölümlerini oluştururken alt alanlar kullandığını gördük.

Alt alanlar, web sitenizin içeriğini daha verimli bir şekilde düzenlemek için çok yararlı olabilir. Bir alt alanının doğru kullanılması, web sitenizin SEO’sunu etkilemez. Ancak, şüpheniz olduğunda, her şeyi aynı alanda tutmanızı ve ortak siteler için alt alanı kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

5 Adımda Google Analytics ile WooCommerce Müşteri Takibi Nasıl Yapılır?

Önceki yazı

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur – Adım Adım 3 Yöntem

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar