Genel

Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

1

Akismet nedir? Her WordPress kurulumunda önceden yüklenmiş iki eklenti bulunur. Bunlardan biridir Akismet. Akismet önceden kurulmuş olsa bile, varsayılan olarak etkin değildir. Etkinleştirmek için bazı ilave adımlar atmanız gerekecek. Bu yazıda Akismet eklentisinin ne olduğunu ve neden hemen kullanmaya başlamanız gerektiğini açıklayacağız. Akismet’in WordPress sitenize nasıl kurulacağını da göstereceğiz.

Akismet nedir

Akismet Nedir?

Akismet, yorum spam filtreleme hizmetidir. Akismet ismi Automattic ve Kismet’ten geliyor. Auttomatic, Akismet’in arkasındaki şirket ve WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kuruldu. Akismet, algoritmalarını kullanarak blog yorumlarını ve istenmeyen postaları geri alır. Bu algoritma, hatalarından ve katılan web sitelerinin yaptığı işlemlerden öğrenir. Akismet nedir tam anlamıyla kavramanız için size şu örneği vereceğim;

Örneğin, bazı web siteleri spam gibi görünen içeriği bildirmeye başladığında, Akismet bu tür içeriği gelecekte SPAM olarak tanımlamayı öğrenir.

Akismet’i neden kullanmalısınız?

Popüler web sitelerinde, spam yorumlarının miktarı% 85 kadar yüksek olabilir. Bu, her 100 yorumdan sadece 15’inin yasal olduğu anlamına gelir. Yorum denetimi, zaman alan bir görevdir ve Akismet size saatlerce zaman kazandırabilir. Akismet, istenmeyen yorumları moderasyon sıranızda beklemeden inmeden önce yakalayacaktır. Bu, enerjinizi gerçek kullanıcıların yorumlarını yönetmeye odaklamanızı sağlar.

Kullanıcılar Tarafından Eleştiri

Geçmişte kullanıcılar Akismet’i yanlış pozitifler verdikleri için eleştirdiler. Yanlış pozitifler, Akismet tarafından spam olarak işaretlenen meşru yorumlardır. Bu çeşitli nedenlerle olabilir. En yaygın nedenlerden biri, bir kullanıcının yorumunun bir çok blog tarafından spam olarak işaretlenmesi durumunda Akismet, bu kullanıcının tüm yorumlarını spam olarak işaretlemeyi öğrenir. Diğer otomatik platformlarda olduğu gibi, Akismet mükemmel değil, ama en iyisi.

Yorumunuzun Spam Olarak Algılanıp Algılamadığını Nasıl Bilirsiniz?

Yorumunuz Akismet tarafından spam olarak işaretlendiyse, normalde olduğu gibi Bekleyen Denetleme bildirimini görmezsiniz. Bir siteye yorum gönderirseniz ve yorum metninizi denetlemeyi bekleyen bir bildirim ile birlikte görmezseniz, derhal site yöneticisine başvurmalısınız. Yorumunuzu spam kutusundan çıkarmanıza yardımcı olabilirler ve fazla mesai Akismet hatalarından ders alır.

WordPresste Akismet Nasıl Kurulur?

Yapmanız gereken ilk şey Eklentiler ‘e gidip Akismet‘i aktif etmek.

Akismet nedir

Etkinleştirildiğinde Akismet, Eklentiler » Akismet Yapılandırma olarak yeni bir menü öğesi ekler. Akismet Yapılandırma ‘ya tıkladığınızda Akismet Yapılandırma ekranına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada, Akismet API Anahtarınızı girmeniz istenecektir. Bu sayfayı açık bırakın ve yeni bir tarayıcı penceresi açın. Akismet için bir API anahtarı oluşturduktan sonra bu sayfaya geri döneceğiz.

Akismet için API Anahtarı Nasıl Elde Edilir?

Akismet’i web sitenize kurmak için bir API Anahtarına ihtiyacınız var. Akismet web sitesine gidin ve bir WordPress Anahtarı Al ‘a tıklayın.

Akismet nedir

Bu sizi Akismet planlarına ve fiyatlandırma sayfasına götürecektir. Akismet, ticari olmayan ve kişisel siteler için ücretsizdir. Ticari web siteleri için farklı planlar ve paketler mevcut. Size en uygun seçeneği seçin. Fiyatlandırma onur sistemi üzerine kuruludur, bu nedenle teorik olarak düşük trafikli bir sitede kişisel bir plan kullanarak kaçabilirsiniz. Hangi planı seçerseniz seçin kalan adımlar benzer olacaktır. Devam etmek için Kaydol düğmesine tıklayın.

Akismet nedir

Kayıt olmak, sizi WordPress.com’a kaydolmanızın isteneceği bir sonraki ekrana getirecektir. WordPress.com, size Akismet’i getiren aynı firma Automattic tarafından sunulan bir blog barındırma hizmetidir. Ancak, WordPress.com, WordPress.org’un kendi kendine barındırdığı web sitesiyle aynı değildir. Daha fazla bilgi için, Kendini Barındıran WordPress.org ve Ücretsiz WordPress.com [Infograph] ile WordPress.com ve WordPress.org ile İlgili Bağlantılara bakın. Blog oluşturmadan bir WordPress.com hesabı oluşturabilirsiniz. Devam etmek için WordPress.com ile kaydolun düğmesine tıklayın. Bu, basit bir kayıt formu ile bir açılır pencere açacaktır.

Akismet nedir

Zaten bir WordPress.com hesabınız varsa, o zaman zaten bir WordPress.com hesabım var bağlantısını tıklayın. Bir WordPress.com hesabınız yoksa, detayları doldurun ve bir tane oluşturun.

WordPress.com ile doğrulama tamamlandığında Akismet web sitesine geri döneceksiniz. Orada, ödeme bilgilerinin yanı sıra kullanıcı detaylarını da girmeniz istenecektir. Ücretsiz planı seçtiyseniz, fiyat tutarını 0 $’ye sürüklemeniz yeterlidir.

Akismet nedir

Devam et düğmesini tıkladığınızda API anahtarınızı gösteren ekrana yönlendirilirsiniz. Ayrıca, Akismet’ten API Anahtarınızı içeren bir e-posta alacaksınız.

Akismet nedir

Unutmayın, bir API anahtarı bir şifre gibidir. Kimseyle paylaşmayın. API anahtarınızı kaybetmeniz veya unutmanız durumunda, her zaman Akismet.com adresini ziyaret edebilir ve hesap sayfanıza erişmek için oturum aç düğmesini tıklayabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra Akismet API anahtarınızın gizli olduğunu göreceksiniz. API anahtarınızı görüntülemek için Göster bağlantısını tıklayın.

Akismet nedir

WordPresste Akismet API Anahtarını Kullanma

Akismet API anahtarınızı kopyalayın ve WordPress web sitenizin yönetici alanına geri dönün. Eklentiler » Akismet Yapılandırma ‘ya gidin ve API anahtarını yapıştırın. Bu ekrandaki seçeneklerin geri kalanı isteğe bağlıdır. Seçenekleri Güncelle düğmesine tıkladığınızda, Akismet şimdi anahtarınızı doğrulayacak ve size bir başarı mesajı gösterecektir:

Akismet nedir

Sitenizde Akismet İstatistiklerini Gösterme

WordPress web sitenize giriş yaptıktan sonra, Akismet İstatistikleri’ne bir genel bakış göreceksiniz. Size Akismet’in yakaladığı Spam yorumlarının sayısını ve bunların kaçının spam sıranızda olduğunu gösterir. Spam sıranıza arada bir göz atmanız önemle tavsiye edilir; bu nedenle, hatalı bir şekilde silinen meşru bir yorumu kaçırmamanız gerekir.

Akismet nedir

Pano » Akismat İstatistikleri menü öğesi altında bulunan Akismat istatistiklerinin ayrıntılı bir görünümü bulunmaktadır. Bunun üzerine tıklamak, web sitenizdeki spam ve jambon yorumlarının detaylı istatistiklerini gösterir. Ayrıca, etkinleştirdiğinizden beri Akismet’in yakaladığı spam yorumlarının sayısını görebilirsiniz.

Akismet nedir

Akismet’in web sitenizde yakaladığı spam yorumlarının sayısını görüntülemek istiyorsanız, o zaman Akismet Widget’ı kullanabilirsiniz. Görünüm » Widget ‘lara gidin, Akismet Widget’ı kenar çubuğunuza sürükleyip bırakın.

Akismet nedir

Bu makalenin web sitenize Akismet’i kurmanıza, Akismet API Anahtarını edinmenize ve Akismet’in neden önemli olduğunu öğrenmenize yardımcı olacağını umarız. Spam yorumları birçok WordPress sitesinin karşılaştığı büyük bir konudur. Siteniz büyüdükçe, spam miktarını azaltmak için Akismet ile birlikte çalışmak için başka seçeneklere ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz.

Örneğin, WordPress’teki spam yorum botlarını honeypot ile engelleyebilirsiniz. Spam göndericilerin çoğu web sitenize spam bağlantıları bırakmak istediğinden, web sitesi URL alanını yorum formundan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca WordPresste spam yorumlarla mücadele etmek için ipucu ve araç listesi hazırladık. Sorularınız ve geri bildiriminiz için lütfen aşağıya bir yorum bırakın.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarımıza da abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta bulabilirsiniz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

WordPresste Yorumlar Nasıl Kapatılır (Temel Kılavuz)

Önceki yazı

WordPress Tema Framework nedir? Artıları, Eksileri ve Daha Fazlası

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir