Eklentiler

7 En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

1
En iyi Wordpress Yedekleme Eklentisi

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi seçimine geçmeden önce şunu belirtmekte fayda var; düzenli olarak WordPress yedeklemesi yapmak, web sitenizin güvenliği için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Yedekler size gönül rahatlığı sağlar ve sitenizin saldırıya uğraması veya yanlışlıkla kendinizi kilitlemeniz gibi feci durumlarda sizi kurtarabilir. En iyi WordPress yedekleme seçimi için adımları takip edin.

En iyi WordPress Yedekleme Eklentileri

Bu makalede, 7 en iyi WordPress yedekleme eklentisini karşılaştıracağız.

Önemli: Pek çok WordPress barındırma sağlayıcısı sınırlı yedekleme hizmeti sunsa da, kullanıcılarımza sadece barındırma sağlayıcılarına güvenmemelerini öneririz. Günün sonunda, web sitenizi düzenli olarak yedek tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

WordPress web sitenizi yedeklemiyorsanız, bu 7 en iyi Wordpress yedekleme eklentisinden birini seçmeli ve hemen kullanmaya başlamalısınız.

1- UpdraftPlus

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

UpdraftPlus internette mevcut olan en popüler ücretsiz WordPress yedekleme eklentisidir. 2 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

UpdraftPlus, WordPress sitenizin tam bir yedeğini oluşturmanızı ve bulutta saklamanızı veya bilgisayarınıza indirmenizi sağlar.

Eklenti, zamanlanmış yedeklemeleri ve isteğe bağlı yedeklemeleri destekler. Ayrıca hangi dosyaları yedeklemek istediğinizi de seçebilirsiniz.

Yedeklerinizi otomatik olarak Dropbox, Google Drive, S3, Rackspace, FTP, SFTP, e-posta ve diğer birkaç bulut depolama hizmetine yükleyebilir (WordPress sitenizi UpdraftPlus ile nasıl yedekleyip geri yükleyeceğinize dair adım adım kılavuzumuza bakın).

Her WordPress web sitesini yedeklemenin yanı sıra, UpdraftPlus yedeklemeleri doğrudan WordPress yönetici panelinden kolayca geri yüklemenizi sağlar.

UpdraftPlus ayrıca web sitelerini taşımak veya klonlamak, veritabanı aramak ve değiştirmek, çoklu site desteği ve diğer birçok özelliğe sahip uzantılara sahip premium bir sürüme de sahiptir. Premium versiyon ayrıca öncelikli desteğe erişmenizi sağlar.

Fiyat: Ücretsiz (70 $ için UpdraftPremium Personal)

İnceleme: UpdratPlus, piyasadaki en popüler WordPress yedekleme eklentisidir. 2 milyondan fazla aktif kurulum ve 5 yıldız üzerinden ortalama 4.9 puan almıştır. Ücretsiz sürümün birçok özelliği olmasına rağmen, tüm güçlü yedekleme özelliklerini açmak için UpdraftPlus premium sürümüne geçmenizi öneririz.

2- VaultPress (Jetpack Backups)

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

VaultPress, Matt Mullenweg (WordPress kurucu ortağı) ve Automattic’teki ekibi tarafından kuruldu.

Bağımsız bir eklenti olarak başlamış olmasına rağmen, VaultPress artık Automattic’in JetPack adlı başka bir ürününün bir parçası. VaultPress’i kullanmak için bir JetPack abonelik planına ihtiyacınız olacak. Farklı özelliklere sahip birden fazla fiyatlandırma planı vardır.

VaultPress eklentisi, aylık 3.50$ ‘dan başlayan, otomatik, gerçek zamanlı bir bulut yedekleme çözümü sunar. VaultPress yedeklemelerini kolayca ayarlayabilir ve birkaç tıklamayla yedeklemelerden geri yükleyebilirsiniz.

Jetpack’in daha yüksek planları aynı zamanda güvenlik taramaları ve diğer birçok güçlü özellik sunar.

VaultPress kullanmanın birkaç dezavantajı vardır.

Birincisi, site başına ödeme yaptığınız için birden fazla WordPress siteniz varsa, bunu ekleyebilecek sürekli bir masraftır.

İkincisi, JetPack’e abone olmanız, bir WordPress.com hesabı almanız ve Jetpack eklentisini sitenize yüklemeniz gerekir.

Son olarak, yedekler alt planlarda sadece 30 gün saklanır. Sınırsız bir yedekleme arşivi istiyorsanız, o zaman burada listelenen diğer çözümlerle karşılaştırıldığında, yeni başlayanlar için oldukça pahalı olan web sitesi başına aylık 29$ ödemeniz gerekir.

Daha yüksek fiyata bile, Vaultpress, Automattic’in yıldız itibarı nedeniyle tamamen buna değer.

Fiyat: JetPack Kişisel plan için yıllık 39$

İnceleme: Popüler JetPack eklentisinin bir parçası olan VaultPress, paranızın karşılığını verir. JetPack’i zaten fotoğraflar için JetPack CDN, sosyal medya tanıtımı, vb. Gibi diğer özellikler için kullanıyorsanız, bu sizin için kolay bir seçimdir.

3- BackupBuddy

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

BackupBuddy, yarım milyondan fazla WordPress sitesinin kullandığı en popüler premium WordPress yedekleme eklentilerinden biridir. Günlük, haftalık ve aylık yedeklemeleri kolayca planlamanıza olanak tanır.

BackupBuddy ile, yedeklerinizi otomatik olarak Dropbox, Amazon S3, Rackspace Cloud, FTP, Stash (bulut hizmetleri) gibi bulut depolama hizmetlerinde saklayabilir ve hatta kendinize e-postayla gönderebilirsiniz.

Saklama servislerini kullanırsanız, gerçek zamanlı yedeklemeler de yapabilirsiniz.

BackupBuddy kullanmanın en büyük avantajı aboneliğe dayalı bir hizmet olmaması, bu nedenle aylık ücret alınmamasıdır. Eklentiyi planınızda belirtilen web sitelerinin sayısında kullanabilirsiniz.

Ayrıca yedeklerinizi saklamak için premium destek forumlarına, düzenli güncellemelere ve 1GB BackupBuddy Stash deposuna da erişebilirsiniz. Ek olarak, iThemes Sync özelliği, tek bir gösterge panosundan en fazla 10 WordPress sitesini yönetmenizi sağlar.

Web sitelerini çoğaltmak, taşımak ve geri yüklemek için bile BackupBuddy’yi kullanabilirsiniz.

Fiyat: Blogger Planı için 52$ (1 Site Lisansı)

İnceleme: BackupBuddy sizin için uygun maliyetli bir prim WordPress yedekleme çözümüdür. Bir WordPress sitesini yedeklemeniz, geri yüklemeniz ve taşımanız gereken tüm özelliklere sahiptir. Özet olarak, kullanabileceğiniz güçlü bir UpdraftPlus ve VaultPress alternatifidir.

4- BoldGrid Backup

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

BoldGrid Backup, WordPress tarafından desteklenen bir web sitesi oluşturucularından BoldGrid’in otomatik bir WordPress yedekleme çözümüdür.

Kolayca web sitesi yedeklerinizi oluşturmanıza, sitenizi çöktükten sonra geri yüklemenize olanak tanır ve hatta ana bilgisayarlar arasında geçiş yaparken sitenizi taşımak için bile kullanabilirsiniz. Otomatik yedeklemeler ayarlayabilir veya tek tıklamayla elle yedeklemeler oluşturabilirsiniz.

BoldGrid Backup, sitenizi güncellemeden önce otomatik olarak yedekleyen otomatik bir hata koruma özelliği ile birlikte gelir. Bir güncelleme başarısız olursa, WordPress sitenizi otomatik olarak son yedeklemeye geri alır. Sizi güncelleme hatalarına karşı koruyan harika bir özellik.

BoldGrid Backup ile, gösterge tablonuzda en fazla 10 yedekleme arşivi ve Amazon S3, FTP veya SFTP gibi uzak bir depoda depolayabilirsiniz.

Fiyat: Yıllık 60$(Tüm BoldGrid Premium araç ve servislerini içerir)

İnceleme: BoldGrid Backup, web sitenizin yedeğini oluşturmak için kullanabileceğiniz basit bir WordPress yedekleme eklentisidir. Bu eklentiyi kullanmanın avantajı, bu eklentiyi satın aldığınızda alacağınız diğer güçlü araçların paketidir.

5- BlogVault

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

BlogVault, WordPress için bir başka popüler WordPress yedekleme hizmetidir. Yalnızca bir WordPress eklentisi yerine, Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) çözümü. BlogVault sunucularında bağımsız olarak site dışı yedeklemeler oluşturur, bu nedenle sunucunuzda sıfır yük olacaktır.

BlogVault, web sitenizi günlük olarak otomatik olarak yedekler ve ayrıca sınırsız isteğe bağlı yedeklemeler el ile oluşturmanıza olanak tanır. Minimum sunucu yükü için yalnızca artımlı değişiklikleri eşitleyen akıllı artımlı yedeklemeler sunar. Bu, siteniz için en iyi performansı sağlar.

Yedeklemelerin yanı sıra, web sitenizi kolayca kurtarmanıza yardımcı olur. 90 günlük yedekleme arşivini saklayabilir, böylece sitenizi herhangi bir yanlışlıktan kurtarabilirsiniz.

Ayrıca, web sitenizi kolayca test etmenize olanak tanıyan yerleşik bir hazırlık sitesi özelliğine sahiptir. Ayrıca, web sitenizi başka bir sunucuya taşıma için kolay bir seçenek sunar.

BlogVault özellikleri umut verici görünüyor, ancak fiyatlandırma yukarıdaki diğer eklentilerle karşılaştırıldığında biraz pahalı görünüyor. 1 site lisansı sunan temel plan için 89 ABD Doları ödemeniz gerekir.

Fiyat: Kişisel Plan için yıllık 89$ (1 Site Lisansı)

İnceleme: BlogVault, WordPress yedekleme çözümünü kullanmak için bir kolaydır. Şirket dışı yedeklemeler oluşturur, böylece web sitesi sunucunuz yedeklerinizle birlikte yüklenmez. Küçük işletmeler için fiyatlandırma biraz yüksek görünüyor.

6- BackWPup

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

BackWPup, tüm WordPress yedeklerini ücretsiz olarak oluşturmanızı ve bulutta (Dropbox, Amazon S3, Rackspace, vb.), FTP, e-postayla veya bilgisayarınızda saklamanızı sağlayan ücretsiz bir eklentidir.

Kullanımı oldukça kolaydır ve sitenizin güncelleme sıklığına göre otomatik yedeklemeler planlamanıza olanak tanır.

WordPress sitesini yedekten geri yüklemek de çok basittir. BackWPup Pro sürümü öncelikli destek, yedeklemeleri Google Drive’da saklama yeteneği ve diğer bazı harika özelliklerle birlikte gelir.

Fiyat: Ücretsiz (Ayrıca Premium plan da mevcuttur)

İnceleme: 600.000’den fazla web sitesi tarafından kullanılan BackWPup, listedeki diğer yedekleme eklentilerine harika bir alternatif. Eklentinin premium sürümü, bağımsız bir uygulama ile arka uçtan kolay ve hızlı web sitesi restorasyonu dahil olmak üzere daha güçlü özellikler ekler.

7- Duplicator

En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi

Adından da anlaşılacağı gibi, Duplicator WordPress sitelerini geçirmek için kullanılan popüler bir WordPress eklentisidir. Ancak aynı zamanda yedekleme özelliklerine de sahiptir.

Düzenli olarak tutulan bir site için ideal birincil WordPress yedekleme çözümünden daha az yapan otomatik zamanlanmış yedeklemeler oluşturmanıza izin vermez.

Fiyat: Ücretsiz

İnceleme: Duplicator, WordPress sitenizi kolayca manuel olarak yedeklemenizi sağlar. Web sunucunuz düzenli yedeklemeler oluşturursa, bu eklentiyi evreleme ortamında kullanmak üzere yedekler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Harika bir site taşıma eklentisi.

Son düşünceler

Listemizdeki her WordPress yedekleme eklentisi artıları ve eksileri vardır, ancak hepsi tam WordPress dosyası yedekleme ve tam veritabanı yedekleme özellikleri sunar.

VaultPress‘i iki ana sebepten dolayı kullanıyoruz. Kullanımı son derece kolaydır ve gerçek zamanlı artan yedeklemeler sunar.

Bunun anlamı, tüm dosyalarınızı her gün veya her saatte bir yedekleme yapmak yerine, güncellemenin dakikaları içinde yalnızca kelimenin tam anlamıyla güncellenenlerin bir yedeğini oluşturmasıdır. Bu bizimki gibi büyük bir web sitesi için idealdir, çünkü sunucu kaynaklarımızı verimli kullanmamızı sağlar.

Bununla birlikte, küçük ve orta ölçekli bir web sitesi işletiyorsanız ve aylık ücret ödemekten nefret ediyorsanız, popüler UpdraftPlus ‘i öneririz. Yedek şifreleme, şifreli yedek taşıma ve tonlarca bulut depolama seçeneği gibi tüm güçlü özelliklerle birlikte gelir.

Hangi WordPress yedekleme eklentisini seçerseniz seçin, lütfen yedeklerinizi web sitenizle aynı sunucuda saklamayın.

Bunu yaparak, tüm yumurtalarını bir sepete koyuyorsun. Sunucunuzun donanımı arızalanırsa ya da en kötüsü saldırıya uğrarsa, düzenli yedekleme yapma amacını ortadan kaldıran bir yedeğiniz olmaz.

Bu nedenle, yedeklerinizi Dropbox, Amazon S3, Google Drive vb. Üçüncü taraf bir depolama hizmetinde saklamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu kadar. Bu listenin siteniz için en iyi WordPress yedekleme eklentisini seçmenize yardımcı olacağını umarız. Ayrıca yeni başlayanlar için adım adım WordPress güvenlik rehberini de görmek isteyebilirsiniz.

savasb
Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekteyim. Wordpress ile ilgili hemen her konuda içerikler hazırlayıp kamu yararına paylaşımda bulunmak üzere wpcini.com projesini hayata geçirdim.

WordPress Tema Framework nedir? Artıları, Eksileri ve Daha Fazlası

Önceki yazı

5 En İyi WordPress E-Ticaret Eklentisi Karşılaştırma – 2019

Sonraki yazı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

  1. merhaba.
    çok güzel bir domain ve temaya sahipsiniz. Siteniz sade ve şık her şey güzel görünüyor.Daha da başarılı olman en büyük dileğimdir. İyi çalışmalar dilerim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası Eklentiler